haber

Kent Bostanları kapılarını açtı

Her alanda farklı projelere imza atan Nilüfer Belediyesi bu kez tarım ve kırsal alana yönelik önemli bir projeyi hayata geçirdi. Ürünlü Mahallesi’nde ekolojik tarım koşullarına göre üretimin yapılacağı Küçük Ölçekli Kent Bostanları projesi hayata geçirildi. 5 buçuk dönümlük arazide oluşturulan 64 metrekarelik 67 bahçede kentli kırsalla buluşacak.

Kent Bostanları’ndaki bahçelerin bir bölümü Mahalle Komiteleri’ne ve Nilüfer Belediyesi Bizim Ev Engelliler Sosyal Yaşam Destek Merkezi’nin kullanımına sunuldu. Diğer bahçelerde de ekolojik tarım koşullarına göre tarım yapılacak. Bölgeyi ziyaret etmek isteyenlere ekolojik tarım ve yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmeler de yapılacak.

Nilüfer Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde hayata geçirilen Küçük Ölçekli Kent Bostanları’nın açılış töreni geniş katılımla oldu. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi ve Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Seden Bozbey, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Bilecik Gölpazarı Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, CHP Bursa Eski Milletvekili İlhan Demiröz, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, mahalle komiteleri üyeleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla Kent Bostanları’nın açılışı yapıldı.

 

“Kent ile kırsal buluşacak”

 

Türkiye’ye örnek olacak bir projeyi daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, hedeflerinin kırsal ile kentliyi buluşturmak olduğunu söyledi. Bozbey, “Böyle ortamlara geldiğimizde doğaya ihtiyaç duyduğumuzu daha iyi anlıyoruz. Onun için doğayı korumak, tarımsal alanlara ve çevre değerlerine sahip çıkmak herkesin sorumluluğudur. Çevremize, çocuklarımıza da çevre bilincini aşılamak gerekiyor” dedi.  

 

Nilüfer Belediyesi olarak, gıda üretiminin çevre ile uyumlu, ekolojiye dost tarım sistemleriyle olması gerektiğine inandıklarını söyleyen Bozbey “Dolayısıyla, sağlıklı bir yaşam için gerekli olan sağlıklı gıdaya da, havayı, suyu ve toprağı kirletmeyen doğal ve sürdürülebilir tarım ile ulaşmak mümkün. Belediye olarak her zaman, iyi tarım uygulamalarına ve ekolojik tarıma önem ve destek verdik. Özellikle kırsalımızın geleneksel uygulamalarını, kültürel değerlerini destekliyoruz. Ürünlü’de, 5 buçuk dönümlük arazide kurulan Kent Bostanları da Nilüferimiz’e değer katan bir projedir. Burada hedefimiz, kent ile kırı buluşturmak. Bir yandan kırsaldaki çiftçilerimizin üretimini desteklerken, diğer yandan kentlilere de ekolojik tarım koşullarına göre üretim yapabileceğini öğretmek istiyoruz.  Sağlıklı ürünler yetiştirmenin, tarım kimyasalları kullanmadan da mümkün olacağını göstermek istiyoruz” diye kaydetti.

 

“Yerel tohumlarla üretim yapılacak”

 

Kentlilerin kır ile buluşması ve kırsal aktivitelerle uğraşmasının hızlı kent akışının getirdiği gerginlikten kurtaracak önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken Başkan Bozbey, “Burada her biri 64 metrekare olan 67 bahçe mevcut. Nilüfer’de demokrasiyi yeşertme çalışmalarımızın lokomotifi olan Mahalle Komitelerimiz tarafından belirlenen vatandaşlarımız, Ürünlü Kent Bostanları’nda kendilerine ayrılan bahçelerde ekolojik tarım yapacaklar. Bahçelerin büyük bir kısmında çeşit denemeleri ve yerel tohum üretimi yapılacak, bir kısmında da çocuklarımız, gençlerimiz ve engellilerimiz, uzmanların gözetiminde tarımsal üretime katılacaklar. Burada herhangi bir tarım ilacı ya da sentetik gübre kullanılmadan, yerel tohumlarla üretim yapılacak. Organik Ürün Sertifikası ile üretilen  ürünlerin bir kısmı, her hafta cumartesi günleri Konak Kapalı Pazar Alanı’nda kurulmakta olan Nilüfer Organik Ürün Pazarı’nda satışa sunulacak. Yerli tohumlara vermiş olduğumuz değerin bir göstergesi olarak, 15 Nisan Cuma günü, Bursa'da ikinci kez, Tohum Takas Etkinliği düzenleyeceğiz” diye kaydetti.

 

“Kentliler ekolojik tarımı öğrenecek”

 

Proje Koordinatörü ve Nilüfer Belediyesi Çevre ve Kırsal Alan Danışmanı Arca Atay da hızlı büyümenin kent bostanları ve tarımsal alanları yok ettiğine dikkat çekerek, “Hızla büyüyen kentlerde bostanlar boşaltılıyor, beton yığınları yükseliyor. Kır ürettikçe kent karnını doyurabilir. Biz kır üretime devam etsin, kentli kırı ziyaret etsin istiyoruz. Burada kentlilere ekolojik tarımı öğreterek, ürettiklerimizi birlikte tüketmek istiyoruz. Çocuklarımız gençlerimizi toprakla buluşturmak istiyoruz. Güneş paneli projesiyle kendi enerjisini, ısısını üretecek bir tesis haline getireceğiz” diye konuştu.

 

Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp de projenin önemine değinerek, Kent Bostanları projesinin yeni bir yaşam kültürü oluşturacağına ifade etti.  

 

“Tüm belediyeler örnek almalı”

 

Törene katılan Gölpazarı Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, yapılan çalışmanın çok değerli olduğunu ve örnek olması gerektiğini belirtti. Kazıcı, “Tarım alanlarının yok olduğu bir dönemde böyle bir çalışma yapılması çok önemli. Bu proje umarım örnek olur ve insanları özüne döndürür, doğaya doğru dönüş başlatır” diye konuştu.

 

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da Nilüfer Belediyesi’nin hayata geçirdiği Kent Bostanları’nın  çevreye ve doğaya büyük bir saygı niteliği taşıdığını belirtti. Her belediyenin böyle bir projeyi hayata geçirmesi gerektiğini söyleyen Ataç, “Toprağa değen herkes mutlu olur” dedi.

 

Konuşmaların ardından Küçük Ölçekli Kent Bostanları’nın açılışını Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, katılımcılarla birlikte yaptı. Bostanları gezerek incelemelerde bulunan Başkan Bozbey ve beraberindekiler,  bahçelerde başlatılan çalışmalar hakkında da bilgi aldı.