haber

Kent Bostanları Ürünlü’ye çok yakışacak

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Başkan Burada projesi kapsamında, bu hafta makamını Bursa'nın biberiyle ünlü Ürünlü Mahallesi'ne taşıdı.  Bozbey, Ürünlü’de hem mahallenin sorunlarını yerinde görüp, talep ve önerileri dinledi hem de Başkanlık karavanında randevularını gerçekleştirdi.

 

Başkan Bozbey, Ürünlü Mahalle Muhtarı Nihat Algan ile de karavanında bir araya gelerek mahallede yapılacak çalışmalar hakkında görüştü. Bozbey, Ürünlü’de 5 buçuk dönümlük arazide kurulan Kent Bostanları’nın mahalleye değer katacağını belirtti. Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları’nın 14 Nisan’da açılacağı müjdesini veren Başkan Bozbey, burada ekolojik tarım koşullarına göre üretim yapılacağını vurguladı. Başkan Bozbey, “Burada çocuklara, gençlere, engellilere ve mahalle komiteleri tarafından belirlenecek temsilcilere yer verilecek. Herhangi bir tarım kimyasalı kullanılmadan yerel tohumlarla üretim yapılacak. Ürünlerin bir kısmı sertifikalı bir şekilde organik pazarda satışa sunulacak, bir kısmı da yerel tohum çoğaltma ve çeşit denemeleri için kullanılacak. Kent Bostanları’nın açılışı yapıldıktan sonra, bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz Tohum Takas Şenliği de burada gerçekleşecek” dedi.

 

Ürünlü biberi ile anılacak

 

Bursa’nın ihtiyacı olan biber fidesinin çoğunluğunun Ürünlü’de üretildiğini ifade eden Başkan Bozbey, “Ürünlü biberinin lezzeti ve kalitesini dünyaya duyurmak için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bu sayede Ürünlü Mahallemiz, biberiyle anılacak” şeklinde konuştu.

Başkan Bozbey, Muhtar Algan’ın talep, öneri ve şikayetlerine de kulak verdi. Algan’ın talepleri ile ilgili olarak Başkan Bozbey, mahallenin asfalt, tretuvar ve yolla ilgili ihtiyaçlarının giderilmesi için ilgili yöneticilere talimat verdi.