haber

Kılıçdaroğlu’dan Nilüfer’in yerel ürünlerine tam not

Nilüfer Belediyesi’nin, İstanbul’da gerçekleştirilen “CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi”nde açtığı stant yoğun ilgi gördü. Fadıllı’nın Bursa Siyahı incirinden Atlas’ın çilek reçeline pek çok ürün ve yerel tohumların yer aldığı standı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da ziyaret ederek, Nilüfer’in yerel ürünleriyle yakından ilgilendi.

 

Cumhuriyet Halk Partili (CHP) belediyelerin tarıma verdiği desteklerin değerlendirilmesi, kamuoyuna tanıtılması ve bundan sonraki yol haritasının belirlenmesi amacıyla düzenlenen “CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi” yoğun katılımla gerçekleşti. İstanbul Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde yapılan zirvede, 160 CHP’li belediyenin yanı sıra 300’ün üzerinde tarım kooperatifi ve üretici dernekleri yer aldı. 30 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında yapılan zirvenin açılışına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcıları, CHP Parti Meclisi Üyeleri, CHP Milletvekilleri, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları ile çiftçiler katıldı. Belediyelerin ve kooperatiflerin tarımsal ürünlerinin de fuar alanında sergilediği zirvede, Nilüfer Belediyesi de stant açtı. Nilüfer’deki kadın derneklerinin Nilüfer Bostan için hazırladıkları tarhana, Ürünlü biberinden elde edilen turşu çeşitleri, Atlas’ın çilek reçeli, Nilüfer Kent Bostanları’nda elde edilen pazı, patlıcan, bakla, domates gibi 15 çeşit yerel tohumun yer aldığı Nilüfer Belediyesi standına, katılımcılar yoğun ilgi gösterdi. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, gün boyu stantta durarak, gelen konuklara tarımsal ürünler hakkında bilgi vererek, ikramlarda bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasıyla başlayan zirvede, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, iktidara gelmeleri halinde uygulayacakları tarım politikalarını paylaştı. Konuşmaların ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, beraberindekilerle birlikte zirvenin açılışını gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu daha sonra alanda yer alan stantları ziyaret etti. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte Nilüfer Belediyesi’nin standını da gezen Kılıçdaroğlu’na, stantta yer alan ürünleri tanıtarak, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Nilüfer Belediyesi’nin standıyla yakından ilgilenen Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, Fadıllı’da yetiştirilen Bursa Siyahı incirinin de tadına baktı.

Zirve boyunca Nilüfer Belediyesi standını ziyaret edenlere, S.S. Nilüfer Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin (NİLKOOP) Fadıllı Mahallesi’nde ekolojik tarım koşullarında yetiştirdiği ve Fadıllılı üreticilerden alınan toplam 1,5 ton Bursa Siyahı inciri ile Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları’nda elde edilen 2 bin paket yerel tohum dağıtıldı.