haber

Kılıçdaroğlu Nilüfer’de Büyük Mübadil Buluşması’na katılıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Lozan Barış Antlaşması’nın 99.yılında Nilüfer’de  düzenlenecek olan Büyük Mübadil Buluşması’nda Rumeli ve Balkan Türkleri Sivil Toplum Kuruluşları ile basına kapalı olarak 23 Temmuz saat 17.30-18.30 arası bir araya gelerek sohbet edecek. Bu Rumeli ve Balkan Buluşması’nda aynı gün saat 19.00’da tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı Lozan Antlaşması konulu bir konferans verecek.

Lozan Barış Antlaşması’nın 99. Yılı nedeniyle, bu yıl Bursa’da mübadillerin yoğun olarak yaşadığı bölge olan Görükle’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.  “Büyük Mübadil Buluşması- Rumeli ve Balkan Türkleri Bir Arada” etkinlikleri, Nilüfer Belediyesi, Lozan Mübadilleri Vakfı, Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Demirtaş Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği iş birliği ve CHP Genel Merkez Balkan Masası’nın koordinasyonu ile 23-24 Temmuz’da gerçekleşecek. Buluşmaya Bursa’daki mübadillerin yanı sıra, Rumeli ve Balkan Derneklerinin yönetici ve üyeleri ile Türkiye’de faaliyet gösteren mübadil kuruluşlarının yönetici ve üyeleri de katılacak.
İki gün sürecek Büyük Mübadil Buluşması’nın  ilk gün  etkinlikleri  Görükle Stadyumu’nda yapılacak. 23 Temmuz Cumartesi günü saat 17.00’de başlayacak etkinlikler kapsamında ilk olarak Lozan Mübadilleri Vakfı Ege Bölge Temsilciliği Müzik Topluluğu konser verecek. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ve Lozan Mübadilleri Vakfı Başkanı Arif Ümit İşler’in açılış konuşmalarıyla başlayacak etkinlikte Prof. Dr. İlber Ortaylı da Lozan Antlaşması’na ilişkin bir konferans verecek. CHP İl Başkanı İsmet Karaca’nın selamlama konuşması sonrasında ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da etkinliğe katılanlara hitap edecek. İlk günün programı Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu’nun  “Ege’nin İki Yakasından Ezgiler” konseri ile sona erecek.
Rumeli ve Balkan Buluşması’nın ikinci gününde etkinlikler Görükle’deki ÇEK Salonu’nda gerçekleştirilecek. Etkinlikler kapsamında Mübadele ve Lozan konusunda uzman olan  değerli akademisyenlerin katılımı ile paneller düzenlenecek.