haber

Labirentini ören şair Enis Batur Nilüfer’de

Edebiyat dünyasına şiir, deneysel metinler, sanat kitapları ve çeşitli dillere çevrilmiş çok sayıda eser kazandıran Enis Batur’un,  edebiyatın içinden yürüyerek kat ettiği yol ve bu yola eşlik eden kavram dünyası Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği sergide buluştu.

Yazarın fotoğrafları, mektupları, el yazıları, kitapları ve kişisel eşyalarının yer aldığı ‘Enis Batur: Labirentini Ören Şair’ adlı sergi Nâzım Hikmet Kültürevi’nde, usta yazar Enis Batur ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in katılımıyla açıldı.

 

Türkiye’de ilk…

Şairin bağımsız dizelerden oluşan, aynı zamanda sınırları zorlayan çerçevesiz şiirine bir gönderme olarak labirent formunda hazırlanan serginin açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, edebiyatın önemli isimlerini Nilüfer’de ağırlamaktan onur duyduklarını söyledi. Başkan Bozbey, “Türkiye’de ilk kez, Bursa’da, Nilüfer Belediyesi’nin ev sahipliğinde, sanatseverlerle buluşan ‘Enis Batur: Labirentini Ören Şair’ sergisinin, Nilüfer’de kültür ve sanata bakış açımız hakkında önemli bir ipucu verdiğini düşünüyorum. Bir ay boyunca açık kalacak olan serginin kentte önemli bir algı yaratacağına ve büyük ilgi göreceğine inanıyorum. Nilüfer Belediyesi olarak politikamız, böyle özel buluşmalarla kentimizde kültür sanatın çıtasını hep üst seviyelere çıkarmak yönünde.  Bugün kent, hatta Türkiye ölçeğinde tiyatrosuyla, kültür merkezleriyle, kütüphaneleriyle; konserleri, sergileri, yazar buluşmalarıyla bu kadar dinamik bir kültür sanat yaşamının egemen olduğu, nadir kentler arasında bulunduğumuzu söylemek mümkün” dedi.

Başkan Bozbey, “Türkiye’de bir ilk olarak yaşama geçirdiğimiz Nilüfer Şiir Kütüphanemizin üçüncü yaşını kutlayacağımız da düşünülürse, bu çatı altında sizi görmenin, şiirinizi hissetmenin bizlere nasıl duygular yaşatacağını tahmin edebilirsiniz” şeklinde konuştu.

 

 Yurtdışında böyle sergi görmedim

Serginin kendisini heyecanlandırdığını söyleyen Enis Batur da yurtdışında gezip gördüğü yazar, şair odaklı sergilerden daha zengin bir serginin ortaya çıktığını belirtti. Batur “Görüyorum ki Nilüfer Belediyesi, İstanbullular’ın onca olanağa rağmen başarmakta güçlük çektiği atılımları gerçekleştiriyor. Sergiyi gerçekten bana bir sürpriz olarak gezdim. Yurtdışına çok çıkan birisiyim ve pek çok yazar sergisi izleme imkânı buldum. İnanın ki bu ayarda bir yazar sergisine denk gelmedim. Tasarımıyla, yaklaşımıyla, çağdaşlığıyla örnek bir sergi hazırlayan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diyerek duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Enis Batur, Nilüfer Belediyesi tarafından hazırlanan serginin yanı sıra Türkiye’de ilk defa yaşama geçirilen Şiir Kütüphanesi’ni de gezerek kendi kişisel eşyaları ve kitaplarıyla kütüphaneye katkıda bulunmak istediğini belirtti.

 

“Enis Batur: Labirentini ören şair” sergisi sanatseverler tarafından 26 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.

Sergisi bir ay boyunca açık kalacak olan Enis Batur 2 Nisan’da da Nâzım Hikmet Kültürevi Sahnesi’nde okurlarıyla söyleşide biraraya gelecek.