haber

Mahalleli: Kimyamız bozuluyor, nefesimiz kesiliyor

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yer alan çevredeki atık tesisleri, çevre sakinlerinden tepki toplamaya devam ediyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren çevredeki atık tesislerinin neden olduğu koku sorununa, mahalliler tepki gösteriyor. Nilüfer’in 23 Nisan, Altınşehir, Ataevler, Fethiye, Özlüce ve 29 Ekim gibi mahallelerini etrafa yaydığı kokuyla etkileyen çevredeki atık tesislerine tepkilerini dile getiren 23 Nisan Mahallesi sakinleri, toplanarak imza kampanyası düzenledi. İmza kampanyasıyla birlikte basın açıklaması da yapan mahalleli, yetkilileri göreve çağırdı.


23 Nisan Mahallesi sakinleri adına açıklama yapan Birol Mazlumoğlu, kokunun çevreye ve insanlara verdiği zarara dikkat çekerek, kimyamız değişiyor, nefesimiz kesiliyor, midemiz bulanıyor, sinir katsayımız değişiyor” dedi. Tesisten en çok çocuk ve yaşlıların zarar gördüğünü söyleyen Birol Mazlumoğlu, “Bu ağır ve kirli materyaller bizleri kanser ile baş başa bırakacaktır. Bizlere bu zulmü kimsenin yaşatmaya hakkı yoktur. Bu kokunun en kısa zamanda ortadan kalkmasını istiyoruz. Eğer ‘Koku kalkmaz’ diyorlarsa, biz koskoca mahalleden gidemeyeceğimize göre arıtma tesislerinin buradan gitmesini istiyoruz ya da dünya standartlarına göre düzenlenmesini istiyoruz” dedi.


Birol Mazlumoğlu, “Bizler bu mücadelenin uzun soluklu olacağının bilincindeyiz. Hiçbir şekilde yılmayacağız. Kokusuz, dumansız, doğası temiz olan yerde yaşamak hakkımızdır” şeklinde konuştu.


Basın açıklamasında mahalleliye desten veren Nilüfer Belediyesi Meclisi Çevre ve Kırsal Alan Komisyonu üyesi Lütfü Günenç de Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne sorunu defalarca ilettiklerini kaydetti. Günenç, “Mahallelinin rahatsızlığı uzun zamandan beri devam etmekte. Nilüfer ve Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi olarak defalarca dile getirdik fakat paneller koyarak kokuyu önlemeye çalışıyorlar. Koku paneller koyarak engellenemez. Buraya gerçekçi çözümler üretilmek zorunda. Halkın sağlığı burada tehdit altında ve biz bu sorunun çözümü için Büyükşehir Belediyesi’nden bütün bölge halkı olarak talep ediyoruz” dedi.


23 Nisan Mahalle Muhtarı Şenol Özen de mahallede foseptik mentollü kokular hissedildiğini söyledi. 23 Nisan Mahalle Komitesi olarak da bir yıldır bu sorunu takip ettiklerini dile getiren Özen, yetkililerin duyarlı olmasını talep etti.


Basın açıklamasının ardından mahalle sakinleri sorunun çözülmesi için imza topladı.