haber

Maksempınar’da Ramazan birlikteliği


Nilüfer’de Ramazan ayı, güzellikleriyle başladı. Nilüfer Belediyesi önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Ramazan’da düzenlediği iftarlar ve etkinliklerle halkla birlikte. Nilüfer Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından organize edilen geleneksel mahalle iftarlarının ilki Maksempınar’da gerçekleşti. İftara Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi ve Nilüfer Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Seden Bozbey ile oğulları Meriç, Nilüfer Belediyespor Başkanı Ali Karamık, Nilüfer Belediyesi çalışanları ve mahalleli katıldı. Mahalle halkının yoğun ilgi gösterdiği iftarda dualar edildi, Kuran-ı Kerim okundu. Hep birlikte yapılan iftarın ardından mahalle halkının Ramazan ayını kutlayan Başkan Mustafa Bozbey, tüm Nilüferlileri 24 mahallede devam edecek olan iftarlara katılmaya davet etti. Nilüfer Belediyesi tarafından iftar sonrası Kuruçeşme, Güngören ve Fadıllı camilerinde de teravih namazı sonrası tatlı ikramı yapıldı. 

 

Ramazan eğlenceleri renk kattı

 

İftar sonrası Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikler de geceye renk kattı. ‘Ramazan geldi hoş geldi, Nilüfer’e bereket geldi’ sloganıyla Maksempınar Mahallesi’nde düzenlenen etkinlikler kapsamında kukla tiyatrosu, masal dinletileri, Karagöz-Hacivat ve pantomim gösterileri ile de Ramazan coşkusu yaşandı. Büyük küçük her yaştan mahalle halkının keyifle izlediği gösteriler Ramazan tadını yaşattı. Dilber Koç ile masal dinletisi, İlker Kılıçer ile kukla tiyatrosu, Karagöz-Hacivat ve pantomim gösterileri özellikle minikleri kahkahalara boğdu. Nilüfer Belediyesi Ramazan ayı boyunca toplam 22 mahallede iftarlardan sonra etkinlikler düzenleyecek. Nilüfer Belediyesi’nin Ramazan gösterileri için özel olarak hazırlanan aracı, her akşam bir mahallede olacak. 7’den 70’e herkesin keyifle izleyeceği etkinliklerde gerçekleştirilecek masal dinletileri, kukla gösterileri ve pantomimlerle Ramazan aynın coşkusu tüm halkla paylaşılacak.

 

Yemek atıkları hayvanlara gidecek

 

Nilüfer Belediyesi Ramazan ayında bu yıl bir ilki de gerçekleştirecek. İftarlardaki yemek atıklarının çöpe gitmemesi için Hayvanları Koruma Derneği Bursa Şubesi ile örnek bir çalışma başlatıldı. İftarlardan sonra  kalan yemekler toplanarak Hayvanları Koruma Derneği Bursa Şubesi’ne teslim ediliyor. Böylece kalan yemekleri sokak hayvanlarının yemesi sağlanıyor.