haber

Matematiğin gözünden “IMAGINARY” Nilüfer’de

Matematiğin gözünden “IMAGINARY” uluslararası gezici sergisi,  İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Adana ve Ankara’nın ardından Nilüfer’de izlenime açıldı. Uludağ Üniversitesi'nin gönüllü desteğiyle Nilüfer Belediyesi Nâzım Hikmet Kültürevi’nde açılan sergi, büyük ilgi görüyor.

 

Serginin açılışına, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Bukle Erman, Nilüfer Belediye Başkan Danışmanı Dr. Sibel Özer de katıldı. Açılışta konuşan Başkan Bozbey, bilimin ışığında yaşamın daha güzel olacağına inandıklarını söyledi. Bozbey, “Bu anlamda tüm projelerimizi bilimsel verilere dayanarak yapıyoruz. Matematik de bir bilim dalı olarak bizim en önemli mihenk taşlarımızdan bir tanesi. Matematik yaşamın ta kendisi ve problemlerin çözüm noktası. Biliyorsunuz ki ekonomiyi de matematik ile tarif ediyorlar. Sanatın zaten matematiksel anlamda sunumlarını çok fazla görüyoruz.  Bu değerli serginin Nâzım Hikmet Kültürevi’nde izlenime sunulmasında bize destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Bozbey açılışın ardından sergiyi gezdi.

2014 Alman-Türk Bilim Yılı kapsamında başlayan iş birliği ile Türk Matematik Derneği öncülüğünde ve İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi’nin bilimsel danışmanlığı ile Türkiye’ye getirilen sergi, 26 Nisan 2017 tarihine kadar izlenime açık kalacak.

 

OLAĞANÜSTÜ BİR DENEYİM

 

Matematiğin gözünden “IMAGINARY”, 21. yy interaktif öğrenme teknolojilerini  kullanan çoklu zekayı ve yeni ilişkilendirme biçimlerini harekete geçiren olağanüstü bir deneyim.

Dünyada gezen benzerleri incelenerek İstanbul’da tamamen yeniden üretilen sergide,  isteyenler, iki büyük dokunmatik ekranda Surfer ve Cinderella programlarını deneyebiliyor, kendi matematik objesini oluşturarak aynı anda yazıcıdan çıktısını alabiliyor. Ayrıca yine katılımcılar, cebirsel yüzeyleri hesaplayan ve gösteren SURFER programı ile form ve formül arasındaki ilişki hakkında etkileşimli bir biçimde deneyim kazanabiliyor, basit denklemler yazarak estetik şekiller yaratabiliyor. CİNDERELLA programı ise simülasyon, düzensizlik, simetri gibi konuları eğlenceli yolla birleştiren etkileşimli uygulamaların bir derlemesi. Sergiyi gezenler, öklid- dışı geometri, fraktallar, ya da simetri grupları gibi farklı biçimlerdeki geometrik inşaları kolayca yaratabilir;  kütleler, elektrik yükleri, alanlar kullanarak sanal fizik simülasyonları da yapabilir. MORNAMENTS programında da isteyenler 17 simetri grubundan birini seçerek kendi simetrik motiflerin oluşturup, geometrik özelliklerini keşfedip, döndürme ve merkezleriyle yansıma eksenlerinin iç yapısını inceleyebilir. Sergide yer alan Yeryüzü Küresi ile yeryüzünden kağıda giden çeşitli harita izdüşümlerini karşılaştırabilir, bu modül ile şeklin bozulmasının ne demek olduğunun ve mükemmel haritanın neden var olamayacağını anlayabilirsiniz.

 

Sergi alanında  projeksiyonda sürekli dönen iki film,  “Dimensions” (Boyutlar)  ve “Chaos” (Kaos)  izleyenleri kısa süre içinde matematiğin büyülü dünyasının içine alıyor. Sergide ayrıca tahta bloklarla oynanan ve amacı en uzun izdüşümü rekoru olan eğlenceli bir oyun da var. Sergiyi gezenler dokunmatik ekranlarda deneyimlediği her şeyi evlerine gittiklerinde ücretsiz olarak bilgisayarlarına indirebiliyor, hatta açık kaynaklar sayesinde isteyenler kendi mini sergilerini de okullarda oluşturabiliyor. Dünyada, 35’i aşkın ülkede, 170’den fazla ücretsiz sergi ile 1,5 milyonun üzerinde ziyaretçiye ulaşan, 18’den fazla dilde içerik ve 15 GB üzerinde açık kaynak etkileşimli matematik içeren 'IMAGINARY, açık matematik' ağına isteyenler Türkçe de ulaşabiliyor.

 

Ücretsiz olan Matematiğin gözünden “IMAGINARY" gezici sergisi, her gün 60’ar dakikalık 3 ila 4 periyot halinde ve randevulu geziliyor. Sergi 26 Nisan’a kadar Nilüfer Belediyesi Nâzım Hikmet Kültürevi'nde her gün 10.00-19.00 saatlerinde izlenime açık kalacak. Sergiyi gezmek isteyenler hafta içi saat 10:00 ila 17:00 arası, 0224 413 27 37 numaralı telefondan randevu alabiliyor.