haber

Muzaffer İzgü: Eleştirenler okumayı iyi öğrensin

İzgü, “Dikkatli olsunlar, okumasını iyi öğrensinler, duyguyu iyi öğrensinler ve hiç bir zaman gençlerin hoşlandığı şeylerle alay etmeye ve yasaklamaya kalkmasınlar” dedi.

Nilüfer’de okuma kültürünü yaygınlaştırma adına 2007 yılından bu yana söyleşiler, buluşmalar düzenleyen Nilüfer Belediyesi’nin bu etkinliklerinden biri olan Çocuklara Kitap Söyleşileri geniş katılımla devam ediyor. Çocukların kitap sevgisini artıran Çocuklara Kitap Söyleşileri’nin son konuğu, yazdığı 107 kitap, 200’e yakın radyo oyunuyla Türkiye’nin çocuk ve gençlik edebiyatına en çok eser kazandıran yazarlardan biri olan Muzaffer İzgü oldu. Usta Yazar  Nâzım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenen söyleşide öğrencilerle bir araya geldi. Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Nilgün Berk de söyleşiye katıldı.Söyleşi  başlamadan önce  gazeteciler İzgü’ye Eğitim Bir-Sen’in “Zıkkımın Kökü” isimli kitabına yönelik müstehcenlik eleştirisini sordu.  Öğretmen olduğunu ve böyle bir eleştiriyle ilk kez karşılaştığını söyleyen İzgü, “32’inci baskıya gelen bu kitap müstehcen bulundu. Bir insanın duygularını anlatmak nasıl müstehcen bulunabilir. Benim otobiyografimdir o kitap. Bir insan sevgisini karşısındakine nasıl anlatabilir? Ben orada duygularımı açıklıyorum. Bunu nasıl tahrik unsuru olarak görebiliyorlar. Tabi kafalarında bu olunca konuyu istedikleri yerden tutuyorlar. Ben böyle bir şeyi çıkaranları şiddetle kınıyorum. Dikkatli olsunlar, okumasını iyi öğrensinler, duyguyu iyi öğrensinler ve hiç bir zaman gençlerin hoşlandığı şeylerle alay etmeye ve yasaklamaya kalkmasınlar” dedi.
Eleştiriyi yapanların kitabı yeterince okumadığını söyleyen İzgü, “Ben edebiyatçıyım. Hiçbir zaman ‘güneş doğuyor’ demem. ‘Güneş doğuyor’ dersem duygu yoktur. ‘Güneş dağın arkasından ateşten bir top gibi çıktı’ derim. Sinema var, şölen var, duygu var. Bir beyaz kuş bana doğru geliyor sanki karşıdan. Bakın bunu düşleyebiliyorum. Bu duygularla orada bir düş yaratmayı hedefliyorum. Ama kendileri düşten yoksun oldukları için bu duyguyu anlayamazlar ve tadamazlar” ifadelerini kullandı.
 23 MAYIS 1938 YILINDA ATATÜRK’Ü GÖRDÜM
Daha sonra çocuklarla söyleşi gerçekleştiren Muzaffer İzgü, anılarını anlattı. 23 Mayıs 1938 yılında Adana’da Mustafa Kemal Atatürk’ü gördüğünü söyleyen İzgü anısını şu cümlelerle özetledi: “Annem ve babam ile birlikte Atatürk’ü karşılamaya gittik. Kürsüye olan uzaklığımız yirmi metreydi. O kadar kalabalıktı ki önümüzdeki insanlardan kürsüyü göremiyordum. ‘Atatürk geldi’ dediler. Çok heyecanlandım ve duygulandım.  Gözlerimden yaşlar akıyordu. Konuşmasını yaptı ve son sözü beynime kazındı. ‘Çok çalışacağız arkadaşlar ‘ dedi.  O sözü aklımdan ömrüm boyunca çıkmadı. Unutamadığım bir anıydı.
Bugüne kadar 154 kitap ve 24 tiyatro oyunu yazan Muzaffer İzgü, tüm eserlerinde gülmece olduğunu belirterek bunun nedenini de gülen insan iyi düşünür sözüyle açıkladı.
BERK: ELESTİRİLER MAİDAR 
Söyleşinin ardından konuşan Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Nilgün Berk, teşekkür ederek günün anısına usta yazara hediye verdi. Bir çok kişinin Muzaffer İzgü’nün  kitaplarıyla büyüdüğünü söyleyen Nilgün Berk, geçtiğimiz günlerde Muzaffer İzgü’nün kitaplarının öğrencileri dağıtılmasına yönelik eleştiride bulunan Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Numan Şeker’e tepki gösterdi. Berk, “Böyle değerli bir yazarı kentle buluşturduğumuz etkinliğin bazı çevrelerce aklın almadığı bir şekilde eleştirilmesi manidardır. Üstelik,  çocukların maruz kaldığı onca kötülüğün olduğu günümüz koşullarında, onları yaşamın gerçeklerine edebiyat aracılığıyla hazırlamanın ve yaşamın zorluklarına edebiyatın gücüyle direnmenin değerli olduğuna inanmaktayız. Nilüfer Belediyesi olarak bugüne dek eğitime büyük destek verdik, vermeye de devam ediyoruz” dedi.

Nilüfer Belediyesi’nin, Nilüfer’deki devlet okullarının bahçe düzenlemesinden boya badanasına, spor alanlarından çok amaçlı salonlarının yapılmasına pek çok ihtiyacı karşıladığını hatırlatan Nilgün Berk, Türkiye’de ilk kez yardımcı personel desteğine de Nliüfer Belediyesi’nin öncü olduğuna dikkat çekti.

Bazı devlet okullarının Muzaffer İzgü’nün katılımıyla düzenlenen söyleşiye katılmama kararına değinen Berk, “ 175 personelimiz, Nilüfer’deki devlet okullarında yardımcı personel olarak hizmet veriyor. Bu katkılar  bu kadar somut ve anlamlıyken, bazı devlet okullarının Muzaffer İzgü söyleşisine gelmekten vazgeçmelerini doğru bulmuyoruz” dedi.

Daha sonra usta yazar Muzaffer İzgü “Zıkkımın Kökü” adlı kitabını çocuklara imzaladı.