haber

Müzede eğlenceli eğitim

Nilüferli çocuklar sömestr tatillerini Nilüfer Belediyesi’nin müzelerindeki eğlenceli etkinliklere katılarak renklendiriyor. Eğitim çalışmaları kapsamında okul dışı mekanlarda öğrencilere, engellilere ve çocuk ziyaretçilere eşit ve paylaşımcı eğitim fırsatı yaratan Nilüfer Müzeleri, yıl boyunca çeşitli yaş grupları için eğitimler düzenliyor.

Özellikle çocukların müzelerle sıkı bağlar kurmaları amacıyla düzenlenen etkinliklerden biri de Nilüfer Edebiyat Müzesi’ndeydi. 7-14 yaş arası yaklaşık 60 çocuğun katıldığı Keçeden Ayraç Atölyesi’nde çocuklar kitap okurken hangi sayfada kaldıklarını hatırlayacakları kitap ayraçlarını kendileri tasarlayarak ürettiler.

Geleneksel El Sanatları Islak Keçe Eğitmeni Zuhal Varol Yazıcı’nın eğitim verdiği çocuklar, kendi kitap ayraçlarını kendileri üretirken hem keyifli vakit geçirdiler, hem de 250 şair ve yazara ait eser, eşya ve çeşitli materyallerin yer aldığı müzeyi gezme fırsatı buldular. Etkinlik sonunda çocuklara “Greta’nın Hikayesi” isimli kitap hediye edildi.