haber

Nilüfer afete hazırlıkta da örnek ve lider

Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonları, mahallelere yerleştirdiği afet konteynerleri ve Afet Bilgi Sistemi gibi çalışmalarla Nilüfer Belediyesi kenti,  olası afetlere karşı hazırlıyor. 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 17. yıl dönümünde herkes deprem gerçeği ile bir kez daha yüzleşirken, Nilüfer Belediyesi bu konuda yaptığı çalışmalarla bu konudaki duyarlılığını hayata geçirdiği çalışmalarla ortaya koyuyor.

Sadece olağan koşullarda değil, olağanüstü koşullarda ve afet durumlarında da Nilüferlilere doğru, hızlı ve etkin hizmet sunmak için projeler üreten Nilüfer Belediyesi 2007 yılında hayata geçirilen ve sayısı 22’yi bulan “Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonları” ile depremi önceden tahmin edebilmeyi hedefliyor. Sivil Savunma Uzmanlığı birimi koordinasyonunda Nilüfer İlçesi Afet Bilgi Sistemi (ABİS),  Engelli Afet Bilgi Sistemi (ENABİS), Her Mahalleye Bir Afet Konteyneri Projesi, Deprem Risk Envanteri çalışmaları ve kaçak yapılarla mücadele çalışmaları ile Nilüfer Belediyesi afet sonrasına yönelik hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor. Bu çalışmalar kapsamında Nilüfer İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi de yakın zamanda hizmete girmeye hazırlanıyor.

 İstasyon sayısı 22’ye ulaştı

Nilüfer Belediyesi sayısı 22’yi bulan “Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonları”  ile depremin yeri ve büyüklüğünü, yer altındaki hareketlenmeleri, elde edilen verilere göre günler öncesinden belirlemeyi hedefliyor. Bursa’daki ana fay hattının Nilüfer ayağını 22 istasyonla izlenebilir hale getiren Nilüfer Belediyesi, artık teknik donanımı daha da güçlendirerek büyüklüğü 6’nın üzerindeki yıkıcı depremleri de haftalar öncesinden tahmin etmeyi amaçlıyor. Yıllardır Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) ile işbirliği yapan Nilüfer Belediyesi, Başkan Fuat Agalday ve Jeofizik Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu’dan teknik destek alıyor. Son dönemde bu isimlere Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Engin Gülal ve İstanbul Kültür Üniversitesi’nden Prof. Dr. Turgut Uzel de katıldı.

 Afet Merkezi kapılarını açmaya hazırlanıyor

Nilüfer Belediyesi tarafından yapılan Nilüfer İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi de kapılarını açmak için gün sayıyor. Bin metrekare kapalı alanda 3 kattan oluşan merkezde, gerçek bir depremde insanların kendilerini nasıl korumaları gerektiği hakkında eğitimler verilecek. Merkezde ayrıca ev eşyalarının olası deprem anında insanlara nasıl zarar verdiğinin tecrübe edilebilmesi için Deprem Tecrübe Simülasyon Odası, yaşanabilecek herhangi bir yangın esnasında yangın söndürme tüpü ile çeşitli ev ve ofis ekipmanlarının ne şekilde söndürülmesi gerektiğinin birebir tecrübe edilebileceği Yangın Söndürme Simülasyon Odası ve yine yangın anında kapalı alanlarda biriken, insanların ölümüne en çok sebebiyet veren etken dumanla başa çıkma yöntemlerinin öğretileceği Duman Simülasyon Odası yer alıyor. İlçe Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi’nde 104 kişilik eğitim seminer salonunun yanı sıra sığınak da bulunuyor. Nilüfer İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nde ayrıca bahçe alanının tüm aydınlatması için de her türlü afet ve acil duruma da uygun olarak yeşil enerji sistemi kullanılacak. Nilüfer Belediyesi ayrıca her mahalleye afet konteyneri da koyuyor. Hedef, şimdiye kadar 26 mahallede bulunan koyteynerlerin tüm mahallelerde bulunması.

 Depremi hiçbir zaman göz ardı etmedik

Nilüfer Belediyesi olarak deprem gerçeğini hiçbir zaman göz ardı etmediklerini ifade Başkan Mustafa Bozbey, “Bursa önemli bir fay hattının üzerinde yer alıyor. Elbette tüm vatandaşlar olarak depreme karşı hassas olmalıyız. Ancak kent yöneticileri ve kurumlar olarak deprem gerçeğini unutmadan gereken önlemleri geç olmadan almalıyız. Nilüfer Belediyesi olarak önce insan ilkesiyle bu konuda yıllardır çalışıyoruz. Devletin ilgili birimlerinin, bakanlıkların, müdürlüklerin yapması gereken işi, Nilüfer Belediyesi 2007 yılından itibaren yapmaya başladı. Şu an 22 noktada Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonumuz var. Bunların 12 tanesinde ‘derin kuyu’ dediğimiz sistemle çalışmaya başladık. Bu sistemi tüm istasyonlarımızda uygulamayı istiyoruz. Amacımız olası bir yıkıcı depremi günler öncesi tahmin edip, önlem almak” dedi. 

Afet Merkezi’nde eğitim de verilecek

Nilüfer Belediyesi olarak İlçe Afet ve Acil Durum Merkezi’ni hemen hemen tamamlanmış duruma getirdiklerini belirten Başkan Bozbey, “Buranın sadece afet merkezi olmaktan öte aynı zamanda eğitim merkezi olduğunu da özellikle belirtmek istiyorum. Burada deprem simülasyonu, duman simülasyonu ve yangın simülasyonlarıyla başta öğrenciler olmak üzere Nilüfer halkına hem eğitimler verilecek hem de afetlerden korunmanın yolları anlatılmış olacak. Evlerimizde birçok eşyanın depreme dayanıklı olmadığını biliyoruz. Maalesef dolaplar, kapaklar ya da kapılar depreme uygun değil, bu konuda eğitimimiz eksik. İşte o eğitimleri de burada vermeyi planlıyoruz. Eğitimli olmak zorundayız, eğitim alamazsak depreme ya da afetlere tam hazırlıklı olduğumuzu söyleyemeyiz. Bu bina bu anlamda çok önemli bir yapı haline gelecektir” dedi.

 

Nilüfer afet sonrasına da hazır

2012 yılında Nilüfer İlçesi Afet Bilgi Sistemi (ABİS) projesini hayata geçiren Nilüfer Belediyesi, afet öncesi ve afet sonrasında can ve mal kaybını azaltmak için çalışmalar sürdürüyor. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) desteğiyle Netcad firmasıyla ortaklaşa yaşama geçirilen ABİS projesi kapsamında afet sonrası toplanma alanları, geçici iskan/çadır alanları, öncelikli yollar, alternatif yollar, sivil tahliye yolları, sahra hastanesi yapılacak alanlar, tüm hastaneler, eczaneler, ecza depoları, trafik kontrol noktaları, afet istasyonlarının yerleri akıllı harita üzerinde işaretlenmiş durumda. İleri dağıtım ve lojistik destek noktaları, su istasyonları, fırınlar, soğuk hava depoları, tüm kamu kurumları ve belediye hizmet binaları, muhtarlıklar, polis noktaları, yangın hidratları, ilkyardım koordine merkezleri, hastaneler ve ambulans bekleme noktaları, yaralı toplama merkezleri gibi tüm hayati bilgiler de haritada yer alıyor. Nilüfer Belediyesi, ABİS projesinin yanı sıra engelli bireylere yönelik ENABİS projesi çalışmalarını da sürdürüyor. Nilüfer’de yaşayan engelli bireylerin adres ve bilgilerinin yer aldığı Engelli Afet Bilgi Sistemi ile de olası afet sonrasında engelli bireylere rahatlıkla ulaşılabilecek. Olası bir afet anında gerekli tüm merkezlere Nilüfer Belediyesi’nin www.nilufer.bel.tr internet sitesinde yer alan akıllı harita üzerinden ulaşılabilir.