haber

Nilüfer Belediye Meclisi darbe girişimini lanetledi

 Nilüfer Belediye Meclisi adına yapılan ortak açıklamayı okuyan Başkan Mustafa Bozbey, “Darbe girişimini, darbe girişimine ön ayak olup, bu girişimi destekleyenleri lanetliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kurumlarıyla yaşamasının savunucusu ve destekçisi olacağız” dedi.

 

Nilüfer Belediyesi’nin Temmuz ayı toplantısının ikinci oturumunun gündeminde Türkiye tarihinde kara bir leke olarak kalacak darbe girişimi vardı. Nilüfer Barış Meclisi’nde gerçekleşen toplantı, Emniyet ve Askeriye’de darbe girişimine karşı verdikleri mücadelede şehit olanlar ve yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunulması ile başladı. Saygı duruşunun ardından Nilüfer Belediye Meclisi’nde İstiklal Marşı okundu. Nilüfer Belediye Meclisi’nin Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyeleri ile Adalet ve Kalkınma Partili Meclis Üyeleri adına darbe girişimine ilişkin ortak açıklamayı Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey okudu.


“Darbe girişimini destekleyenleri lanetliyoruz”


Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey,  Cumhuriyet Halk Partisi adına Grup Sözcüsü Turgay Erdem ile Adalet ve Kalkınma Partisi adına Grup Sözcüsü İsmail Hakkı Kavurmacı’nın imzaladığı ortak bildiride darbe girişimi kınandı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, 15 Temmuz Cuma akşamı, çirkin emelleriyle Cumhuriyet’i, demokrasiyi, özgürlüğü ve barışı hedef alan hainler tarafından; tüm kurumlarıyla alt üst edilmek istendiğine dikkat çeken Bozbey, şöyle devam etti:  Türk demokrasi tarihinin ilmek ilmek dokuduğu tüm değerlerin, bir gecede tepe taklak edilebileceğini sanan gafiller, ‘Milletin iradesini hiçe saymak’ isterken, karşılarında duran en büyük güç; emniyeti, askeri ve halkıyla; laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devletine sahip çıkan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olmuştur. Darbelerin, cuntaların ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini sarsmak olan zihniyetin, bu topraklarda barınamayacağı, demokrasiye sahip çıkan emniyet güçlerinin, askerin ve vatandaşların cansiperane karşı durmasıyla net bir şekilde anlaşılmıştır. Nilüfer Belediye Meclisi olarak, darbe girişimini, darbe girişimine ön ayak olup, bu girişimi destekleyenleri lanetliyoruz. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin bir daha böyle emellerle saldırıya uğramaması en büyük dileğimizdir. Darbe girişimcilerinin hedeflerinden biri olan, devletin en önemli organı Türkiye Büyük Millet Meclisi, ülkemizde parlamenter demokrasinin yıkılmaz kalesidir. Demokrasi üzerinde hiçbir vesayetin kabul edilemeyeceğini, milletin iradesinin diğer her şeyden daha üstün olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Atatürk ilke ve inkılapları ile yönetilen; demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nde, yalnızca askeri darbeler değil, parlamenter demokrasiye yönelik tüm tehditlere karşı gereken önlemler mutlaka alınmalıdır.” Nilüfer Belediye Meclisi olarak, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kurumlarıyla yaşamasının savunucusu ve destekçisi olacaklarını belirten Bozbey, insan hakları, demokrasi, özgürlükler, kişi hak ve hürriyetleri, hukukun bağımsızlığı ve adaletin; Türkiye Cumhuriyeti’nin asla taviz vermeyeceği değerler olması gerektiğini kaydetti.


Destek çağrısı


Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, meclis üyeleri adına çağrıda da bulundu. Bozbey “Tüm terör örgütleriyle mücadele için, yurttaşlarımızın bir an önce özledikleri huzura kavuşmaları için, anaların, evlatların, babaların; bu topraklarda yaşayan tek bir canlının zarar görmemesi, gözyaşlarının akmaması için yöneticilerimizin gösterdikleri çabalara hep birlikte kenetlenerek, dayanışma içerisinde destek vermeliyiz. 15 Temmuz; yeniden bir arada olabilmek, birlikten doğan büyük gücü ilan edebilmek, kimseyi ötekileştirmeden çarpan her yüreğin, bu vatan için attığını göstermek için bir olanak sunmuştur. Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan her vatandaş, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletinin ay yıldızlı bayrağına, demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerine sahip çıkarak, bu ülkenin sonsuza dek yaşayacağının garantisinin yine kendisi olduğunu ilan etmiştir.”


“Demokrasi vazgeçilmez değer”


Başkan Bozbey, darbe girişiminde bulunanların, destek olanların, bu girişime sahip çıkanların, Türk Adaleti’nin şeffaf ve adil yargılamasıyla hesap vereceğine, gerekli olan en ağır cezaya çarptırılacağına inandığını belirtti. Bozbey ortak açıklamayı şu sözlerle tamamladı:  “Türk demokrasi tarihinde bir daha böyle kara günler yaşanmaması ve tarihe gömülmesi en büyük temennimizdir. Nilüfer Belediye Meclisi olarak, Emniyet ve Askeriye’de darbe girişimine karşı verdikleri mücadelede kaybettiğimiz aziz şehitlerimize ve yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilerken, milletimize de geçmiş olsun diyoruz. Bundan böyle demokrasi bu ülkenin vazgeçilmez değeri olarak Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her bir vatandaş tarafından en üst mertebede korunacak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilelebet payidar kalacaktır.”