haber

Nilüfer Belediyesi’nden balkon tarımına teşvik ‘‘Fidesi bizden ürün sizden’’

Bahçeli bir evde yaşamak pek çok kişinin hayallerini süsler. Kendi ellerinizle ekip yetiştirdiğiniz mis kokulu bir domatesi dalından koparıp yemenin tadı bir başkadır. Büyükşehirlerin beton yığınları arasında her geçen gün doğadan biraz daha uzaklaşan insanların pek çoğu, hiç olmazsa emeklilik çağında bahçeli bir evde yaşamayı, toprakla uğraşmayı, doğayla iç içe olmayı hayal eder. Son yıllarda işte bu durumdaki insanlar için balkon tarımı yapmak giderek yaygınlaşan bir uğraş haline geldi.

Günümüzde çeşitli nedenlerle tarımsal üretimin giderek azaldığını, sağlıklı gıdaya ulaşmanın güçleştiğini, beslenme konusunda bilinçlenen şehir insanının her geçen gün daha fazla hormonsuz ve ilaçsız üretilmiş sebze-meyve arayışında olduğunu düşünürsek bu ilginin daha da yaygınlaşacağını öngörebiliriz.

Tüm dünyayı saran Koronavirüs salgını sürecinde insanların yaşam rutini sekteye uğrayınca doğal olarak tarımsal üretim de bu süreçten etkilendi. Bu nedenle önümüzdeki dönemlerde sebze-meyve konusunda alıştığımız bolluktan mahrum kalabileceğimiz endişesiyle tarımın önemi bir kez daha gündeme geldi.

Bu dönemi tarıma adayan ve çiftçiyi tarıma teşvik etmek için projeler geliştirerek konuya özel bir hassasiyet gösteren Nilüfer Belediyesi, çiftçilerden sonra şehirde yaşayan insanları da tarımsal üretime teşvik etmek için yeni bir kampanya başlatıyor. “Fidesi bizden, ürün sizden” sloganıyla şehir insanını balkon tarımına yönlendiren Nilüfer Belediyesi, bu amaçla evinin balkonunda, terasında ya da varsa bahçesinde sebze yetiştirmek isteyenlere fide dağıtacak.

Günümüz çocuklarının bir meyveyi dalından koparıpör yemenin tadını bilmediklerini ve hatta yedikleri sebze-meyvenin nerede nasıl yetiştiğini de bilmediklerini belirten Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, yeni nesilleri tarımla tanıştırmanın en keyifli yolunun balkon tarımı olacağını ifade etti.

Nilüfer kırsalında yerli tohumlarla yetiştirilen sebze fidelerinin 11 Mayıs tarihinde saat 13.00’de Nilüfer Halk Evi önünde kurulacak stantlarda vatandaşlara ücretsiz dağıtılacağını kaydeden Başkan Erdem, “Balkonlarınızı mini bir bahçeye dönüştürerek kendi doğal seranızı kurabilir, hormonsuz ilaçsız sebzeler üretip, çocuklarınızı da tarımla tanıştırabilirsiniz. Kendi yetiştirdiğimiz bir sebzeyi dalından koparıp yemenin tadını çocuklarımıza öğretmeliyiz. Bunun için Nilüfer Kent Bostanları’nda ve Nilüfer kırsalında üretilen; 3 çeşit domates, 5 çeşit biber ve 2 çeşit patlıcan fidelerini vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtacağız. Bu dağıtım bir hafta süreyle hafta içi 10.00-16.00 saatleri arasında devam edecek. Tüm Nilüferliler’i balkon tarımı yapmaya davet ediyoruz. NİLKOOP ile birlikte Nilüferliler’i tarımla ve sağlıklı gıda ile buluşturmak için başka projelerimiz de olacak” dedi.