haber

Nilüfer Belediyesi Türkiye’ye örnek olmaya devam ediyor

Üst düzey katılımcılar, hizmet planlaması, bütçe planlaması ve katılımcı platformları işletme alanlarında Nilüfer Belediyesi’ni ziyaret ederek, Başkan Bozbey’den bilgi aldı.

 

Yaptığı çalışmalarla ‘Öncü ve lider kent’ olan Nilüfer Belediyesi, Türkiye’nin dört bir yanında kurumlara örnek olmaya devam ediyor. TUSELOG programı kapsamında katılımcılık üzerine çalışmalarını sürdüren pilot belediyeler, Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nde Başkan Bozbey ile bir araya geldi. Kartal (İstanbul), Çorum, Osmaniye, Akdeniz (Mersin), Denizli ve Gölcük (Kocaeli) belediyelerinden gelen temsilciler, Mahalle Komiteleri ve stratejik planlama sürecinde katılımcılık üzerine Başkan Bozbey ile görüştüler.

 

Konuklarına Nilüfer Belediyesi’nin çalışmaları hakkında detaylı bilgiler veren Başkan Bozbey, demokrasi projesi olan Mahalle Komiteleri modeli hakkında çalışmaları anlattı.

 

Demokrasi kültürünün yerelden genele doğru ilerlemesi gerektiğini vurgulayan Bozbey, “Maalesef Türkiye’de demokrasi kültürü henüz gelişmedi. Ülkemizde demokrasi tepeden olduğu için yerelden genele doğru yeşerme yok. Biz bu kültür ve bilincin oturması için 2009 yılında Mahalle Komiteleri modelini hayata geçirdik. Uzlaşı kültürü içerisinde halkın karar süreçlerinde yer almasını istedik. Şu ana kadar tam anlamıyla istenilen hedefi yakalayamadık ama, zamanla istediğimiz noktaya gelecek. Bu model zaten ileride Türkiye’de de uygulanacak” dedi.

 

Nilüfer’in eğitim, bilim, kültür, sanat ve spor kenti olma yolunda hızla ilerlediğini kaydeden Bozbey, sosyal ve diğer projelerle ilgili bilgilerde verdi. Konuşmaların sonunda katılımcıların sorularını da yanıtlayan Bozbey, konuklarla Halk Evi Özgürlük Kapısı önünde hatıra fotoğrafı da çektirdi.