haber

Nilüfer Belediyesi yitirilen canları andı

Nilüfer Belediyesi personeli haftaya Ankara’da 97 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı “emek, barış, demokrasi” mitinginde hayatını kaybedenleri anarak ve terörü lanetleyerek başladı.

 

Nilüfer Belediyesi Halk Evi ve Alaaddinbey Hizmet Binası’nda düzenlenen anma töreni ve terörü protesto etkinliğine belediye çalışanları siyah kıyafet ve siyah kurdele takarak katıldı. Ankara Tren Garı’nda yaşanan saldırı sonucu hayatını kaybedenleri bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Nilgün Berk, yurtdışında bulunan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in mesajını paylaştı.

 

“Yüreğimiz yanıyor, yüreğimizden çığlıklar gökyüzüne yükseliyor” diyerek sözlerine başlayan Başkan Vekili Nilgün Berk, “Ankara’da, Dağlıca’da, Suruç’ta, Diyarbakır’da, Şırnak’ta, güzel yurdumuzun dört bir yanında teröre kurban verdiğimiz, şehit verdiğimiz canlarımızı anmak için toplandık. Ülkemizin demokrasi yolculuğunda, özgürlük için, barış için mücadele edenler çok acılar çektiler. Çok şehit verdik, çok kayıp verdik. İşte bundan 2 gün önce “Ne de çok özlemişiz gökyüzüne kansız bakmayı” diye pankart açan insanlarımız katledildi. Bu katliam, arkasında kim ya da kimler varsa, barışa karşı, demokrasiye karşı olanların ürünüdür. Bu katliam, insanların demokratik haklarını kullanmasından hazzetmeyenlerin, içindeki nefreti kanla kusanların, barış güvercinlerinin bembeyaz kanatlarını kanla lekelemekten çekinmeyenlerin harcıdır. Teröristin, terörün, teröre destek verenlerin bu katliamla hedeflediği toplumu sindirmektir. Yurttaşların özgürlük, demokrasi ve barış taleplerinden vazgeçmesi ve canının derdine düşmesidir bunların hedefi” şeklinde konuştu.

 

Barış türküleri eşliğinde halay çekildiği sırada katliamın gerçekleştiğine dikkat çeken Berk, “Gençlerin dilinde Ruhi Su’nun türküsü, halay çekerlerken geldi katliam. Üzerinde barış yazan pankartları vardı. Barış için mitinge gidiyorlardı. Toplu sözleşme, emek, demokrasi, barış mitingiydi adı. Ama bu ülke, bu güzel ülke öyle bir hale getirildi ki, barış yazan pankartla cansız bedenler taşınır oldu. Teröriste lanet olsun, teröre lanet olsun, teröre destek verene lanet olsun” diye kaydetti.

 

Terör olaylarının artarak devam ettiği son günlerde Başkan Vekili Nilgün Berk, sağduyulu olunması gerektiğinin altını çizdi. Berk “Asla unutmayacak, unutturmayacak ve affetmeyeceğiz. Biz, hain pusular kurmayacağız ancak, tüm bu acıların hesabını hukuka olan inancımızla soracağız. Bizler karanlıklardan korkmuyoruz, korkmayacağız; Bizler barış, demokrasi, özgürlük yolunda, engeller karşısında yılmıyoruz, yılmayacağız. Barış içinde, aydınlık ve güzel günlerde, çocuklar gibi kocaman gülmek ve gülümsemek için çalışacağız.  Günümüzde cesaret artık savaşta değil, barışı gerçekleştirmek içindir. Bu cesaret de, bu umut da, içimizde yeşererek büyüyecek, gözümüz gibi baktığımız bir fidandır. Bu topraklar, kana çoktan doydu. Birlik ve beraberlik, barışın ılık rüzgârları her zamankinden daha çok gerekiyor. O nedenle, ne olursa olsun, içimize sokulmak istenen kötü niyetlere asla yer açmayalım. Sağduyulu olalım. Gönlümüz sadece iyiliği buyur etsin. Beraberce yaşamanın erdemine yüzyıllarca ev sahipliği yapan bu topraklarda barış iklimini hep birlikte hayata geçirelim. Şimdiye kadar olduğu gibi bugün de yarın da, dünya döndükçe, İnadına barış. İnadına barış. İnadına barış. Hemen şimdi barış” dedi.

 

Nilüfer Belediyesi’nde çalışan Tüm Bel-Sen Bursa Şubesi Başkanı Sami Yıldız da olay anında Ankara’da yaşadıklarını anlattı. Patlama sırasında olay yerine çok yakın olduğunu aktaran Yıldız, hiç bir şeyin insanları katletmek için bahane olamayacağını söyleyerek olay esnasında yaşadığı anları gözyaşlarıyla anlattı. Sami Yıldız, “Biz insanlıktan ne zaman haberdar olacağız? Biz ne zaman birbirimize saygı duymayı, hangi inanç, hangi siyasi gruptan olursa olsun birbirimize insanca yaklaşabilmeyi öğreneceğiz?  Barış bu kadar kötü bir şey değil. Barıştan korkmayın” diye ifade etti.