haber

Nilüfer çoksesliliği sevdi

Nilüfer Belediyesi Çoksesli Koro, 15. kuruluş yıl dönümünü düzenlenen konser ve kokteylle kutladı. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, yurtiçi ve yurt dışında onlarca ödül alan koroyu kutlarken, amatör bir ruhla kurulan topluluğun kısa sürede gurur kaynağı olduğunu vurguladı.

 

2006 yılında amatör bir ruhla kurulan Nilüfer Çoksesli Korosu 15. yılını görkemli bir geceyle kutladı. Nazım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenen geceye Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, eşi Zeynep Terzioğlu Erdem, geçmiş dönem Nilüfer Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız ile çok sayıda davetli katıldı.

Konser öncesi bir konuşma yapan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, koronun kısa sürede elde ettiği başarılarla gurur kaynağı olduğunu ifade etti. Başkan Turgay Erdem, “Nilüfer Çoksesli Korosu 15 yıl önce, amatör bir ruhla müzik sanatına katkı sağlayacak konserler gerçekleştirmek için kuruldu. Ama 15 yılda kuruluş amacını gerçekten fazlasıyla aştı. Dünyanın dört bir köşesinde konserler verdi, festivallerde, yarışmalarda bizi başarıyla temsil etti. Onlarca ödül aldı, kısacası attığı her adımda gurur kaynağımız oldu. Bu başarının bir ayağında tüm koro üyelerinin müzikal yeteneği ve birlikte çalışırken sergiledikleri uyum var elbette. Ama bir diğer ayağında da, bu başarının mimarı koro şefimiz Zeynep Göknur Yıldız var. Onun müzikle dolu ruhu adeta bütün koro üyelerini sarıp sarmalıyor ve bir noktadan sonra sanki bir bütünün parçaları oluyorlar. Ortaya o kadar kusursuz bir güzellik çıkıyor ki biz dinlemeye doyamıyoruz. İnsan farklı seslerin bir arada, bu kadar güzel olabileceğine inanamıyor. Bu koronun gittiği her yarışmadan, her festivalden ödülle dönmesi boşuna değil. Onlar bize aynı zamanda farklılıkların bir arada olmasından doğan güzellikleri de hatırlatıyorlar. Biz çoksesliliği seviyoruz. Nilüfer Çoksesli Korosu’nu daha çok seviyoruz ve bu koro ile gurur duyuyoruz. Ben Nilüfer Çok Sesli Korosu’na nice yıllar diliyorum. Müzik hiç susmasın” dedi.

Geçmiş dönem Nilüfer Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey de koroyu bu önemli gecede yalnız bırakmadı. Nilüfer Çoksesli Korosu’nun başarılarıyla dünyada önemli bir yer edindiğini vurgulayan Mustafa Bozbey, “Bu başarı kolay elde edilmedi. Göknur şef ve ekibini yürekten kutluyorum. Çok büyük bir özveri sonucu ilmek ilmek dokudular. Kendilerine Nilüfer, Bursa ve Türkiye’yi dünyanın çeşitli yerlerinde başarıyla temsil ettikleri için teşekkür ediyorum. Bu başarıyı daha yukarılara taşıyacak bir anlayışa sahip olmamız gerekiyor. Bu başarıyı Bursa’nın geneline de yaymak gerekiyor. Nilüfer’deki kültür sanat başarısını Bursa’nın tamamında da elde etmek gerekiyor. Koromuza daha nice 15 yıllar diliyorum” diye konuştu.

Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız ile Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nejla Aslan da koroyu kutlayarak başarılarının devamını diledi.

Nilüfer Çoksesli Koro Şefi Zeynep Göknur Yıldız da gecede duygularını dile getirdi. 15 yıl gibi uzun yolculuğun elde edilen başarıları getirdiğini belirten Yıldız, “Koromuz en özlü tanımıyla ‘biz’ olmak demektir. Bu yolculukta bize destek veren herkese yürekten teşekkür ediyorum ve lütfen bizi izlemeye devam edin” dedi.

Konuşmaların ardından koroda 5-10-15 yılını dolduran koristlere plaket de verildi. Gecenin finalini ise Şef Zeynep Göknur Yıldız yönetimindeki Nilüfer Çoksesli Korosu yaptı. Sevilen eserleri seslendiren koro performansıyla bir kez daha takdirleri topladı. 15. yıl etkinliği düzenlenen kokteylle sona erdi.