“Gençler Gelecek İçin Yürüyor” solganıyla düzenlenen ve bu yıl ikincisi yapılan yürüyüşe binlerce kişi katıldı.

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda Nilüfer Kent Konseyi önünden başlayan yürüyüş, 19 Mayıs’ı simgelemesi amacıyla saat 19.00’da başladı. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, CHP Milletvekilleri Turhan Tayan, Sena Kaleli, CHP Bursa İl Başkanı Metin Çelik, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin de binlerle birlikte omuz omuza yürüyenler arasında yer aldı.

Yürüyüşte Nilüfer Belediyesi tarafından yaptırılan 1 kilometrelik Türk Bayrağı açıldı. Bayrak, yürüyüşe katılınlar tarafından elden ele taşındı.

10.Yıl Marşı, Gençlik Marşı’nın hep bir ağızdan söylendiği yürüyüşte, sık sık “Atam İzindeyiz”, “Türkiye laiktir laik kalacak”, “Bağımsız Türkiye” şeklinde sloganlar atıldı. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda oturan Nilüfer sakinleri de yürüyüşe katılanlara alkışlarla destek verdi.

Yürüyüşe katılanlar daha sonra Hastane Alanı’nda toplandı. Reyhanlı’daki tüm Türkiye’yi üzüntüye boğan olay nedeniyle müzik ve konserin iptal edildiği törende, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey bir konuşma yaptı.

Ellerinde Türk Bayraklı gençleri yanına alarak coşkulu kalabalığa hitap eden Bozbey sözlerine Reyhanlı’da yaşamını yitiren vatandaşlara rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı. Bozbey, 19 Mayıs’ın Atatürk’ün doğum tarihi olduğunu kaydetti.

Bozbey şöyle konuştu: “Bugün Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışının 94’üncü yıldönümü. Ulu Önderimizin de dediği gibi bugün onun doğum günü. Bugün Atamızın doğum günü! Kutlu olsun! Halkımızın tüm onur ve asaletiyle, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde, tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs 1919! Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde, Mustafa Kemal Atatürk’ün, 'Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir' diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcıdır 19 Mayıs! Bu tarih ile birlikte Türk Ulusu, kendi makus talihini tersine döndürmeye başladı. Esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırdı. Kurtuluş Savaşı bu destanın adıdır.19 Mayıs 1919'da Samsun’dan yakılan özgürlük ateşi, bugünkü mevcudiyetimizin ve özgürlüğümüzün varlık nedenidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu nedenle böyle bir tarihi gençlere armağan etmiştir,”

Bozbey Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişmesinde gençlere düşen sorumlulukları da hatırlattı. Başkan Bozbey şu ifadeleri kullandı: “Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin gençleri: Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız. Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorun yoktur! Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında, daha fazla kenetlenerek, hiç kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermeyelim. Ay yıldızlı bayrağımızın altında hepimizin bir ve bütün olarak yaşamasına imkan sağlayan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti, Türkiye Cumhuriyeti’dir. Tüm kurumlarıyla dimdik ayakta olan devletimiz, gelen saldırılara karşı Cumhuriyet’in temel değerlerini korumaya sonuna kadar kararlıdır. Bu durumun sonsuza kadar devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın.”

Bozbey, Kurtuluş Savaşı’nda emperyalizme karşı direnenlerin de bugün de halkları birbirine düşüren işbirlikçilere karşı mücadele edecek güçte olduğunu kaydetti. Bozbey konuşmasını Atatürk’ün Gençliğe Hitabı ile bitirdi. Başkan Bozbey’in konuşması dakikalarca alkışlandı. Başkan Bozbey’in konuşmasının ardından etkinlik, izleyenlerin coşkulu alkışları eşliğinde gerçekleştirilen, Ulu Önder Atatürk’ün Samsun’a çıkışını anlatan, bir apartmana yansıtılan video mapping gösterisiyle sona erdi.