haber

Nilüfer’de 23 Nisan

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, küresel koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl ilk kez evlerde kutlanıyor. Nilüfer’de her yıl geniş katılımla düzenlenen çelenk sunma töreni de bu yıl az katılımla gerçekleşti.

Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde sosyal mesafe gözetilerek düzenlenen çelenk sunma törenine Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, CHP Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcular,  İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü, Nilüfer Muhtarlar Derneği Başkanı Erol Yılmazer ve Bursa Nilüfer Muhtarlar Derneği Başkanı Halil Turan katıldı.

Nilüfer Belediye Başkan Yardımcılarının da yer aldığı tören Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in Atatürk Anıtı’na Nilüfer Belediyesi çelengini koyması ile başladı. Çelenklerin Atatürk Anıtı’na bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Törende konuşma yapan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl buruk kutladıklarını belirtti.

Turgay Erdem konuşmasına şöyle devam etti: “23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği gündür. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’da başlattığı Milli Mücadele Hareketinin, inançla ve üstün bir çabayla kazanılmasının ardından, egemenliğin kayıtsız şartsız millete emanet edildiği gündür. Yani bir anlamda Türkiye’de demokrasi kültürünün de hayata geçirildiği gündür. Atatürk, bugünün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş ve bu bayramı da geleceğin sahibi olarak gördüğümüz çocuklara adamıştır. Ne mutlu bize ki bu anlamlı günün 100. yılını kutluyoruz.”

100 yıl sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bütün şehitleri bir kez daha saygıyla, şükranla andıklarını belirten Başkan Erdem, bayramı Koronavirüs salgını gölgesinde ama coşkuyu kaybetmeden kutladıklarını ifade etti.

Erdem, “Gönül isterdi ki Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı önceki yıllarda olduğu gibi meydanları doldurarak çocuklarla, hem de bütün dünya çocuklarıyla birlikte kutlayalım. Ancak dünyada çocuklara adanan tek bayramı, dünyayı saran pandemi nedeniyle, çocuklarımızı, geleceğimizi, sağlığımızı korumak adına bu yıl evlerde kutluyoruz. Kutlama etkinliklerimizi de dijital platformlarda paylaşıyoruz. Nilüfer’in her köşesinden sosyal medyadan canlı yayınlar ile bayramı evlere taşıyoruz” dedi.  Bütün çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayan Başkan Erdem “Cumhuriyetimize ve egemenliğimize her zaman sahip çıkacağımızı ifade ederek, bugünü bayram kılan bütün kahramanlara selam olsun diyorum. Geleceğimiz çocuklar kadar temiz, aydınlık, umutlu olsun diyorum” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Balkonlarda 23 Nisan coşkusu

Nilüfer Belediyesi Halk Evi önündeki tören, Nilüfer Bando’nun marş çalmasıyla sona erdi. Çaldığı marşlar ile törene katılanlara bayram coşkusu yaşatan Nilüfer Bando daha sonra Nilüfer’i gezerek sokaklarda mini konserler verdi.

Balkonlarına çıkarak Nilüfer Bando’nun çaldığı parçalara eşlik eden Nilüferliler 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sevinci yaşadı.

Ayrıca Nilüfer Belediyesi’nin sesli araçları da gün boyu Nilüfer’de gezerek, sokakları çocuk şarkıları ile şenlendirdi.