haber

Nilüfer’de 23 Nisan coşkusu

Bağımsızlık sembollerinden biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kuruluş yıl dönümü ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Nilüfer’de, halkın katılımıyla coşku içinde kutlandı. Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi Seden Bozbey, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal, Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları, Nilüfer Belediyesi personeli ve vatandaşlar katıldı. Tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Çelenk sunma töreninin ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.


Bozbey: 23 Nisan egemenliğimizin ispatıdır
Törende konuşma yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey herkesin bayramını kutladı. Egemenliğin ülkenin en değerli hazinesi olduğunu söyleyen Başkan Bozbey, “Egemenliği olmayan bir ülkenin adı da, varlığı da yoktur. 23 Nisan, egemenliğimizin ispatı demektir. 23 Nisan, küllerinden yeniden doğmak demektir. Bağımsızlığımızın, egemenliğimizin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışıyla dünyaya ilan edilmesi demektir. Prangaları koparıp, çağdaş bir geleceğe adım adım yürümek demektir” ifadelerini kullandı.

 

“TBMM sonsuza dek var olacaktır”
En büyük değerlerin özgürlük, demokrasi, daima Cumhuriyet ve egemenlik olduğunu vurgulayan Başkan Bozbey konuşmasını şöyle sürdürdü: “Atamızın dediği gibi: Egemenliğimiz kayıtsız şartsız milletindir. Yeter ki inanalım. Yeter ki ilke ve devrimlerinin izinde olduğumuz, Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yılmadığı gibi. Osmanlı Mebusan Meclisi’nin kapatılmasından yalnızca 12 gün sonra, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni topladığı gibi, biz de inançlı ve kararlı olalım. Demokrasilerde, Meclis olmazsa olmaz kuraldır. Türkiye Büyük Millet Meclisi sonsuza dek var olacaktır.”

 

Başta çocuklar olmak üzere herkese seslenen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, konuşmasını “23 Nisan gibi önemli bir emaneti geleceğe taşıyacağınıza inanıyorum.  Sevgili çalışma arkadaşlarım, Nilüferliler, sevgili konuklar, egemenliğimize sahip çıkacağınıza inanıyorum” ifadeleriyle tamamladı.