haber

Nilüfer’de Cumhuriyet gururu

Cumhuriyet’in ilanının 98. yıl dönümünde Nilüfer’de geniş katılımla çelenk sunma töreni düzenlendi. Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende konuşan Başkan Turgay Erdem, Cumhuriyet değerlerini geleceğe taşıma sorumluluğunu unutmadıklarını vurgulayarak “Devrimlere inancımızı bir kez daha haykırıyoruz” dedi.

 

Cumhuriyet’in ilanının 98. yıldönümü nedeniyle Nilüfer’de düzenlenen etkinlikler çelenk sunma töreni ile başladı. Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, CHP Bursa Milletvekilleri Erkan Aydın ile Yüksel Özkan, önceki dönem Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü, Büyük Birlik Partisi Nilüfer İlçe Başkanı Mustafa Aydın, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Pandemi kuralları çerçevesinde yapılan törende Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu, ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.
Törende konuşma yapan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem Cumhuriyet’in 98. yaşını kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “98 yıl önce bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, uzun bir özgürlük mücadelesinin ardından bize en büyük bayram sebebimizi, Cumhuriyet’i armağan etti. Cumhuriyet bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz şeyin, yani demokrasinin en önemli dayanağıdır” dedi.

Egemenliği kayıtsız şartsız millet iradesine teslim eden Cumhuriyet’in, bu ülkenin kaderini değiştiren, bu toplumu çağdaş uygarlık seviyesine taşıyan bir değerler bütünü olduğunu ifade eden Başkan Erdem, Cumhuriyet değerlerini geleceğe taşıma sorumluluğunu unutmadıklarını vurguladı.

Cumhuriyet’in 98. yılını kutlarken Cumhuriyet’in kurucusu büyük Atatürk’ü, onun kahraman silah arkadaşlarını, tarih boyunca vatan için can vermiş tüm şehitleri ve gazileri şükranla andıklarını belirten Başkan Erdem, konuşmasını şöyle tamamladı: “Devrimlere inancımızı bir kez daha haykırıyoruz.  Bizler bu ülkede bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine yaşama hasretimizi bir kez daha dile getiriyoruz.”

Törende konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık da Cumhuriyet’i sonsuza dek muhafaza edeceklerini ifade ederek “Cumhuriyetimizi güçlendirilmiş demokrasi ile taçlandıracağız” dedi. Yaşanan ekonomik duruma da dikkat çeken Karabıyık, “Genel başkanımızın ifade ettiği gibi kara kış geliyor. Güç şartlarda yoksullarımız yaşamlarını sürdürmeye devam ediyor. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi ise, sosyal devlet burada önemli. Sadece güçlendirilmiş demokrasi ile Cumhuriyet’i taçlandırmak yeterli değil, aynı zamanda sosyal devleti de hayata geçirmek gerek, hiçbir vatandaşımızı aç ve açıkta bırakmamak önemli. Cumhuriyetimizi hukukun üstünlüğü ve gerçek bir demokrasiyle taçlandıracağımızı ve bunu en kısa sürede yapacağımızı biliyoruz ve hedefimiz budur” dedi.

Herkesin Cumhuriyet Bayramını kutlayan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın da büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını Cumhuriyet’in 98. yılında saygı, şükran ve rahmetle andığını belirtti. Aydın konuşmasına şöyle devam etti: “Onlar, o gün bu mücadeleyi yapmasalardı, bizler burada özgür bir şekilde bu kutlamaları yapamıyor, hayatımıza devam edemiyor olacaktık. Esaret altında ve başkalarının mandası altında yaşamaya çalışacaktık. Ancak büyük önder Atatürk "Ya İstiklal Ya Ölüm" diyerek emperyalistlerin büyük oyununu bozdu. Günümüz koşullarında maalesef bugünleri yaşamamızı sağlayan Atatürk ve silah arkadaşlarının, aziz şehitlerimizin kemiklerini sızlatıyorlar. İktidar koltuğunda oturanlar, Cumhuriyet sayesinde iktidara gelenler saygısızlık yapmaya devam ediyorlar. Buna benzer hareketi de Bursa Teknik Üniversitesi'nde gördük. Atatürk posteri ters asıldı. Türkiye'nin çeşitli illerinde çeşitli milli bayramlarda böyle sahneleri görür olduk. Unutmasınlar, ne yaparsa yapsınlar gelecek nesil ve bütün Cumhuriyet sevdalıları ona sahip çıkacaktır.”

Törene katılanların Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan da son dönemde Cumhuriyet’in bütün değerlerine saldırıların arttığını belirterek; “ Bizlere, Cumhuriyet uğruna mücadele eden bütün kurum ve kuruluşlara görev düşüyor bu konuda. Cumhuriyet sevdalıları olarak birlik ve beraberlik içinde bu saldırılara karşı mücadelemizi sürdürmek zorundayız” diyerek çağrıda bulundu.