haber

Nilüfer’de market ve pazarlarda sıkı denetim

Nilüfer Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, İçişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı genelgeleri kapsamında denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
İçişleri Bakanlığı’nın 16 Mart’ta 81 il valiliğine gönderdiği genelge kapsamında zabıta ekipleri Nilüfer’de tiyatro, sinema, gösteri merkezi, nişan-düğün salonu, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi gibi umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinin kapalı olup olmadığını denetliyor. Yürürlüğe giren genelgeye göre geçici olarak faaliyetleri durdurulan işletme ve merkezleri kontrol eden ekipler, aynı zamanda ilçede faaliyet gösteren yeme-içme mekanlarının hijyen ve temizlik kurallarına uygunluğunu da inceliyor. Kontrollerde, Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapalı olması gereken mekanların büyük bölümünün yasağa uyduğu görüldü.

Genelgeye uymayan işyerleri hakkında da tutanak tutuldu.

Nilüfer Belediyesi Zabıta ekipleri Ticaret Bakanlığı’nın 20 Mart’ta yayınladığı “Marketler ve pazar yerlerinde sebze ve meyvelerin tüketicilerce seçilmeden, satıcılarca gerekli hijyen koşullarına dikkat edilerek satılması ve tezgahlar arasında boşluk bırakılması” yönündeki genelgesi kapsamında da marketlerde ve pazar yerlerinde denetim yapıyor.

Bütün zabıta ekipleri Nilüfer’de marketleri tek tek denetleyerek genelgeye uyup uymadıklarını kontrol ediyor. Marketlerde sebze ve meyvelerin hepsinin poşetlenmeleri için görevliler uyarılıyor.

Pazarlarda bilgilendirme yapılıyor

Nilüfer Belediyesi Zabıta ekipleri, pazar yerlerinde de Pazarcılar Odası ile birlikte tedbirler aldı. Pazarların giriş ve çıkışlarına uyarılar asılırken, isteyenlerin kullanması için de dezenfektan konuldu. Bütün pazarlarda pazarcılara maske ve eldiven dağıtıldı; tezgahlar arasında güvenli mesafe oluşturmaları sağlandı.
Pazarlarda vatandaşlar da, Koronavirüs ile ilgili bilgilendirilirken tezgahlarda satılan ürünlere dokunmamaları konusunda uyarıldı.

Nilespit 1 saat ücretsiz

Nilüfer Belediyesi salgın riskine karşı, halkın sağlığı için tedbirleri artırarak sürdürüyor. Bu kapsamda toplu taşımayı kullanmak zorunda kalan vatandaşların ulaşımlarını daha güvenli bir şekilde gerçekleştirmelerine destek olmak amacıyla Nilespit bir saat süreyle ücretsiz kullanılabilecek. Nilespit’i kullanan vatandaşlar her kullanımda ilk bir saatlik süreye ücret ödemeyecekler.

Öte yandan Nilüfer Belediyesi kamuya açık bütün alanlarda dezenfekte çalışmalarını da aralıksız sürdürüyor.