haber

Nilüfer’de okurları dolu dolu etkinlikler bekliyor

Yeni sezonda, Mario Levi, Aslı Erdoğan, Özdemir İnce ve Yılmaz Odabaşı gibi isimlerin katılacağı etkinliklerde okurlar takip ettikleri yazarlarla tanışma imkânı bulacak. Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri düzenlediği etkinlik ve söyleşilerde,  Bursalı okurları, edebiyatın ustalarıyla buluşturmaya devam ediyor. Ekim ayında başlayan buluşmalardan ilki, Çocuklara Kitap Söyleşileri kapsamında gerçekleşti ve “Küçük Cadı Şeroks” üçlemesiyle de çok sevilen yazar Aslı Der minik okurları ile buluştu. Çocukları okudukları kitabın yazarıyla buluşturan Çocuklarla Kitap Söyleşileri bu yıl birbirinden değerli yazarları ağırlayacak. Söyleşiler, Necati Tosuner, Ayla Kutlu, Çiğdem Güneş, Şaban Akbaba gibi isimleri Nilüferli çocuklarla buluşturacak.  


EDEBî KAZILAR DEVAM EDİYOR


Okuru, yazara ve eserine dair bilinmeyeni arama yolculuğuna çıkaran Edebî Kazılar söyleşileri de yeni sezonda yine büyük ilgi görecek.  Edebî Kazılar söyleşileri nin bu dönemki ilk konuğu, yazı yaratımı ve iletişim konularında dersler veren, kitapları birçok dile çevrilen değerli yazar Mario Levi olacak.Edebî Kazılar söyleşileri bu yıl geleceğin önde gelen yazarları arasında gösterilen Aslı Erdoğan’ı da ağırlayacak. Bursalı yazar Nadir Gezer’in de konuk olacağı söyleşilere katılacak diğer usta isimler de, Yekta Kopan ve Şebnem İşigüzel olacak.  


2017 YILIN YAZARI ORHAN KEMAL ETKİNLİKLERİ


Nilüfer Belediyesi’nin 2017 yılını adadığı Orhan Kemal adına etkinlikler yeni dönemde de devam ediyor. 2017 Yılın Yazarı Orhan Kemal etkinlikleri kapsamında Bülent Emin Yarar lise öğrencilerine Orhan Kemal’in 72. Koğuş romanından kesitler okuyacak. Ömer Türkeş de “ Edebiyatımızda Murtazalık” başlıklı söyleşide Murtaza romanı bağlamında bu ölümsüz karakteri inceleyecek. Ayrıca ilk düz yazı denemelerini Bursa Cezaevi’nde Nâzım Hikmet rehberliğinde yapan Orhan Kemal, Erden Akbulut’un konuk olacağı “Hapisanede Dostluk ve Yazmak” söyleşisinde de ele alınacak.


Orhan Kemal eserlerinin sinema uyarlamalarında rol alan sanatçılar Nur Sürer, Halil Ergün ve Cengiz Sezici, Edebiyattan Sinemaya Orhan Kemal söyleşisinde sinema eleştirmeni ve yazar Şenay Aydemir’in sorularını yanıtlayacak.


“SOKAĞIN AYNASI ORHAN KEMAL” SEMPOZYUMU


2017 Yılın Yazarı Orhan Kemal etkinlikleri, yazdıklarıyla bu topraklarda sürüp giden hayata ayna tutan büyük yazar adına 8-9 Aralık’ta Nâzım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenen kapsamlı bir sempozyumla sona erecek. Birçok değerli yazar, sanatçı ve akademisyenin ağırlanacağı Sempozyum, Atilla Birkiye’nin hazırladığı, Metin Belgin’in sahneye uyguladığı müzikli dinletiyle açılacak. Orhan Kemal hikâyelerinin Tilbe Saran, Hakan Gerçek, Bülent Emin Yarar ve Metin Belgin tarafından seslendirileceği dinletinin müziklerini i Vedat Sakman yapacak. Dinleti, Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu için özel olarak sahnelenecek.  Sempozyumla birlikte Emre Zeytinoğlu’nun küratörlüğünde kapsamlı bir Orhan Kemal sergisi de açılacak.


ŞAİRİN ŞİİR EVRENİ


Şiir severlerin yakından takip ettiği Şairin Şiir Evreni söyleşileri de ünlü şairleri Nilüfer’de ağırlayacak. Bu kapsamda Özdemir İnce, Yılmaz Odabaşı, Serdar Ünver Şiir Kütüphanesi ev sahipliğinde okurlarıyla buluşacak. Ayrıca, 2018 yılı Mart ayında düzenlenecek Sesli Şiir Antolojisi de güncel şiirin önemli temsilcilerini Nilüfer’de ağırlayacak. Sesli Şiir Antolojisi, Mehmet H. Doğan Ödülü töreninin ardından gerçekleştirilecek.  Nilüfer’de Kadın Hayata Yakın buluşmaları kapsamında da binlerce Nilüferli kadını Nermin Bezmen ile bir araya gelerek Kurt Seyt & Shura kitabı üzerine sohbet edecek. 


YENİ BULUŞMALAR


Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri bu yıl yeni söyleşi dizileri de gerçekleştirecek. Tarih Vakfı iş birliğiyle gerçekleştirilecek olan  “Tarih Buluşmaları”nın ilk konusu Bursa’nın yetiştirdiği en önemli sanatçılardan biri olan Zeki Müren olacak. “Bir Muhabbet Kuşu Zeki Müren” söyleşisi 31 Ekim, Salı 19.00’da Nâzım Hikmet Kültürevi’nde gerçekleştirilecek. Uzman akademisyenlerin ve araştırmacıların konuk olacağı “Tarih Buluşmaları”nda bu yıl “İşçilerin Sınıf olma tarihi”,  “Türkiye ve Bursa’da futbol tarihi”, “Kadın hareketinin saklı tarihi”, “Osmanlı’dan günümüze darbelerin tarihi” ile “Türkiye’de mizah ve muhalefet” gibi konular ele alınacak. Gümüşlük Akademisi Vakfı ve Nilüfer Kütüphane iş birliğiyle 21 Ekim ve 11 Kasım tarihlerinde de Nâzım Hikmet Kültürevi’nde “Yakın” Buluşmaları gerçekleştirilecek. Her bir disiplinde “Yakın” kavramını tartışmak üzere farklı alanlarda yazar ve araştırmacıları bir araya getiren buluşmaların ilkinde Türker Armaner “Yakınlığın Simetrisi”ni, Hakan Atalay ve Ahmet Balad Coşkun “Psikanalizde Mesafe ve Mekân”ı tartışacak. Arkeolog, öğretim üyesi İsmail Gezgin ise “Yaklaşma!” başlıklı oturumda katılımcılarla buluşacak.


11 Kasım’da gerçekleştirilecek buluşmaların konukları Latife Tekin, Semih Gümüş, Gediz Akdeniz, Tanol Türkoğlu ve Abdi Güzer olacak.


OKURLAR ATÖLYELERDE BİR ARAYA GELECEK


Okumalarına farklı boyutlar kazandırmak isteyenler bu yıl da kütüphane atölyelerinde buluşacak. Usta isimlerin eğitmeni olduğu Yaratıcı Yazı, Herkesin Bir Yazarı Olmalı, Hızlı Okuma, Felsefe gibi atölyelerin yanı sıra, butik ve anahtar atölyeler de yıl boyunca okurları edebiyatın çeşitli alanları kapsamında bir araya getirecek.


Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri ayrıca yıl boyunca Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü, Boyun Kadar Kitap Oku, Dünya Şiir Günü, Dünya Öykü Günü, Kütüphane Günleri gibi etkinliklere de imza atacak.