haber

Nilüfer’de piyano şöleni başladı

14 Aralık’a kadar devam edecek festivalin açılışına katılan Başkan Mustafa Bozbey, festival aracılığıyla müziğin birleştirici güç olduğuna bir kez daha tanıklık edileceğini belirterek, “Dünya müzikle güzeldir” dedi. Sanat kenti Nilüfer, dev bir organizasyona daha ev sahipliği yapıyor. Mix Müzik & AkademiX destekleriyle 10-14 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek ve Bursa’da bir ilk olacak 1. Bursa Nilüfer Uluslararası Piyano Yarışması ve Festivali Nazım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenen kokteyl ile start aldı. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç ile çok sayıda sanatseverin katıldığı geceye ilgi büyük oldu.

 

“DÜNYA MÜZİKLE GÜZELDİR”

 

Açılışta konuşan Başkan Mustafa Bozbey, organizasyonun Nilüfer’in örnek gösterilen işlerinden biri olacağına yürekten inandığını söyledi. Piyano Festivali sayesinde, müziğin birleştirici bir güç olduğuna tanık edileceğini kaydeden Bozbey, “Festivalin 22 ülkeden 182 yarışmacının yer alacağı yarışma bölümünü, genç müzisyenlere keşfedilme olanağı tanıyacağı için çok önemsiyoruz. Böylelikle, gençlerin yeteneklerini açığa çıkarmak ve bu yeteneklerin ödüllendirilmesi mümkün olacak. Sanat olanaklarının, sanatı icra etmenin gittikçe zorlaştığı günümüzde, aynı zamanda, Nilüfer Belediyesi olarak, kentin müzik kültürüne önemli bir katkı sunduğumuza inanıyorum” dedi.

Festival ve yarışma sayesinde farklı kültürlerin bir araya geleceğini ifade eden Bozbey, “Böylelikle ülke olarak, bu alandaki seviyemizi belirlerken, başka ülkelerin potansiyellerini görmek de mümkün olacak. Nilüfer’de en büyük hayalimiz her bir çocuğun en az bir müzik aleti çalmasıdır. Biz bu hayalimizi, yine yıllardır düzenlediğimiz kültür sanat çalışmalarımızla gerçeğe yakın bir hale getirmek için uğraş veriyoruz. İşte bu etkinlik de kültür-sanatla yoğrulan Nilüfer’in özlemlerini gerçeğe daha çok yaklaştıracaktır. Dünya müzikle güzeldir. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde dileğim tüm insanlar, barış ortamında, demokrasinin hakim olduğu bir dünyada müziğin, sanatın keyfini doyasıya çıkarabilecek bir ortamda yaşasınlar” diye konuştu.

Proje Genel Koordinatörü Rüstem Avcı da Nilüfer Belediyesi sayesinde hayalinin gerçekleştiğini belirterek, “Sanata gerçek anlamda değer veren Nilüfer Belediyesi ile ancak bu tarz büyük organizasyonlara imza atabilirsiniz. Umarım gelecek yıllarda daha büyük salonlarda daha büyük kitlelere ulaşarak daha geniş çapta müzik projelerine imza atacağımıza inanıyorum” diye kaydetti.

 

GÖKMEN VE ONAY’DAN BÜYÜLEYEN KONSER

 

Konuşmaların ardından Rengim Gökmen’in şefliğinde Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası (KODA) ve Gülsin Onay sahne aldı. Dünyaca ünlü isimler Onay ve Gökmen performanslarıyla izleyenleri büyüledi. Konserde Ulvi Cemal Erkin ve Frederic Chopen’in dünyaca ünlü bestelerine yer veren Onay ve Gökmen hayranları tarafından ayakta alkışlandı. Performanslarıyla ayakta alkışlanan KODA, Gökmen ve Onay’a konser sonunda Başkan Bozbey çiçek vererek teşekkür etti. Gülsin Onay konser çıkışı Başkan Bozbey’e albümünü imzalayarak armağan etti.

 

FAZIL SAY’DAN KONSER

Nilüfer Belediyesi ile Mix Müzik & AkademiX tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın yanı sıra çok sayıda müzisyen ve akademisyen de Bursalılarla buluşacak.

Festival kapsamında 11 Aralık Pazar günü saat 16.00’da North Quartet, saat 20.00’de Hakan Şensoy’un şefliğinde KODA ve Tamara Poddubnaya ile Tomislav N. Baynov, 12 Aralık Pazartesi saat 20.00’de Vladimir Tropp ve Tamara Poddubnaya, 13 Aralık Salı günü saat 20.00’de de Hasan Adıgüzelzade’nin şefliğinde Nilüfer Belediyesi Oda Orkestrası Nazım Hikmet Kültürevi’nde sahne alarak izleyicilere unutulmaz konserler verecekler. Titizlikle yapılacak Piyano Yarışması’nda dereceye girenler 14 Aralık Çarşamba günü düzenlenecek törende ödüllerini alacak. Ödül töreni 14 Aralık Çarşamba Saat 14.00'de Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi (AKKM)’de yapılacak ve katılım ücretsiz olacak. Aynı gün saat 20.00’de dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say Merinos AKKM'de konser verecek.