haber

Nilüfer’de salgına karşı önlem

Tüm dünyada yayılan Koronavirüs (COVID-19) hastalığının ülkemizde de görülmesi üzerine, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan uyarıları dikkate alan Nilüfer Belediyesi, hastalığın yayılma riskine karşı bir dizi önlem aldı.

Bilim insanlarının önerisiyle, hastalığa yol açan virüsün toplum içerisinde yaygın bir biçimde dağılmasını önlemek amacıyla; konser, sinema, tiyatro, sergi, açılış vb. kalabalık kitleleri bir araya getiren tüm etkinliklerini iptal eden Nilüfer Belediyesi, aynı gerekçeyle belediye kütüphanelerinin okuyucu bölümleriyle, müzelerini ve kadın-çocuk akademilerini de 31 Mart tarihine kadar geçici olarak kapattı. Her yıl büyük katılımın gözlendiği Liselerarası Müzik Yarışması’nı da erteleyen Nilüfer Belediyesi, sanat atölyeleri ve kursların tamamını ay sonuna kadar iptal etti.

Hastalığın dünyadaki ve komşu ülkelerdeki yaygınlığı göz önüne alındığında, bir salgın riskiyle karşı karşıya olabileceğimizi öngörerek kamu alanlarında da bir dizi önlem alan Nilüfer Belediyesi, çocuk parklarındaki kent mobilyaları ve tüm belediye binalarında dezenfeksiyon çalışmaları başlattı. Özellikle Nilüfer Cumhuriyet Meydanı, Halkevi, Vergi Dairesi, Kaymakamlık gibi vatandaşların sıkça girip çıktığı kamu binaları çevresindeki kent mobilyaları ile ATM’ler ve ödeme noktaları sterilize edildi.

Çocuk parklarını önceki yıllarda da dezenfektan maddelerle sterilize eden belediye ekipleri, salgın hastalık riskinin gündeme gelmesiyle bu çalışmayı yoğunlaştırdı. Virüsün cansız yüzeylerden de bulaşma riskine karşı Nilüfer’deki 300’ü aşkın çocuk parkında tüm kent mobilyalarını, oyun guruplarını ve açık alan spor aletlerini dezenfekte eden Nilüfer Belediyesi, ayrıca Olgun Gençlik Merkezi ve huzurevi gibi yaşlıların toplu yaşadığı mekanlar ile tüm belediye binalarında dezenfeksiyon çalışmaları yürütüyor. Öte yandan turizm hareketliliğinin çok olduğu Gölyazı ve Misi’de de dezenfeksiyon çalışmaları yapılıyor.

Vatandaşların sıkça girip çıktığı mekanları bundan sonra da periyodik aralıklarla sterilize edecek olan Nilüfer Belediyesi, hastalığın ülkemizdeki seyri ve bilim insanlarından alınacak görüşler doğrultusunda ay sonunda tekrar durum değerlendirmesi yaparak, tedbirlerini ona göre sürdürecek ve etkinlik planlamasını bu doğrultuda tekrar gözden geçirerek kamuoyuyla paylaşacak.