haber

Nilüfer’den Bosna Hersek’e eğitim köprüsü

Nilüfer Belediyesi, Türkiye ve Bosna-Hersek arasında kardeşlik bağlarını daha da artıran bir çalışmaya daha imza attı. Nilüfer Belediyesi ve Bosna-Hersek Zavidovici Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında Zavidovici’de bulunan Kovaçi İlköğretim Okulu’nun sel felaketinden dolayı kullanılamaz hale gelen spor salon onarılarak yeni hale getirildi. Tekrar öğrencilerin kullanabilecekleri hale gelen spor salonu, törenle hizmete açıldı.

 

Tören için Bosna-Hersek’e gelen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi Seden Bozbey, Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi Fırat Emiroğlu ve beraberindeki heyet ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç’u makamında ziyaret etti. Bosna-Hersek ile Türkiye ilişkilerinin ve yatırımların konuşulduğu ziyaretin ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve beraberindekiler, Zavidovici kentine geçerek Kovaçi İlköğretim Okulu’nun yenilenen spor salonunun açılış törenine katıldı.

 

Törende, Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Vasi Ete, Bosna-Hersek Zenica – Doboj Kantonu Eğitim, Spor ve Kültür Bakanı Mensur Sinanoviç, Zavidovici Belediye Başkanı Haşim Mujonoviç, Dünya Boşnaklar Kongresi Türkiye Koordinatörü Hamza Yavuz ile Bursa Balkan Kadınlar Derneği Başkanı Hayriye Kosova ve öğrencilerin yanı sıra çok sayıda davetli de yer aldı.

 

Bozbey: Desteğimiz sürecek

Kovaçi İlköğretim Okulu’nda öğrenciler Başkan Bozbey’i ellerindeki Türk ve Bosna-Hersek bayraklarıyla karşıladı. İstiklal Marşı ve Bosna-Hersek Milli Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüferli çocuklardan selam getirdiğini söyledi. Çocuklara seslenen Bozbey, “Amacımız Nilüfer’deki çocuklarla sizleri kardeş yapmak birbirlerinizle tanıştırmak ve kaynaştırmak, dostluklarınızı artırarak arkadaş olmanızı sağlamak. Çok güzel bir salonu sizlere kazandırdık ancak size bir sürprizimiz daha var. Bu desteğimiz, katkımız sadece spor salonuyla kalmayacak, okulun çevresini ve dış cephesini de önümüzdeki yıl hep birlikte tamamlarız diye düşünüyorum. Biz de bütçemizden pay ayırıp önümüzdeki sene okulun cephesini bitirelim istiyoruz. Zavidovici kardeş şehrimiz, okulumuz da kardeş okulumuz oldu. Sizlerin ilerlemiş toplumlardaki gibi hem güzel okullarda, hem güzel çevrede spor yaparak hem kültürel anlamda kendinizi geliştirerek dünya insanı olma konusunda eğitim veren hocalarımıza teşekkür ediyorum. Bu konuda bizim desteğimiz sürekli olarak devam edecek. Ortak tarihimizi hatırlatacak ve iki ülke arasındaki bağları güçlendirecek, özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize hizmet edecek bu proje Bosnalı kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

“Kardeşlik bağları güçlendi”

Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Vasi Ete de Türkiye ile Bosna-Hersek Devleti arasında uzun süredir devam eden kültür birlikteliğinin yanı sıra eğitim birlikteliğiyle pekiştirildiğini söyledi. Ete, Nilüfer Belediyesi’ne yapmış olduğu yatırımdan dolayı da teşekkür etti.

 

Bosna-Hersek Zenica–Doboj Kantonu Eğitim, Spor ve Kültür Bakanı Mensur Sinanoviç de projenin önemine vurgu yaparak Nilüfer Belediyesi’nin Bosna-Hersek’te geleceğin sporcularının yetişmesi için güzel bir yatırım yaptığını kaydetti.

 

Zavidovici Belediye Başkanı Haşim Mujonoviç de Kovaci İlköğretim Okulu’nda 600’e yakın öğrenci bulunduğunu ve spor salonu onarım projesinin kendileri için son derece önemli olduğunu söyledi. Salonun 2014 yılında yaşanan sel felaketinde kullanılamayacak hale geldiğini de kaydeden Mujonoviç, Nilüfer Belediyesi’nin eğitime sağladığı destekle birlikte iki ülke arasında kardeşlik bağlarının daha da kuvvetlendiğinin altını çizdi.

 

Projeye katkıda bulunanlara plaket verilerek teşekkür edilen törende Kovaçi İlköğretim Okulu öğrencileri de folklor gösterisi düzenledi. Öğrencilere günün anısına hediyeler veren Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Kovaçi İlköğretim Okulu Spor Salonu’nu gezerek yapılan çalışmaları inceledi.