haber

Nilüfer Kent Tiyatrosu sezona açık havada başladı

Yeni sezonu erken başlatan Nilüfer Kent Tiyatrosu, Mark Ravenhill’in kara komedi oyunlardan oluşan “Vur Yağmala Yeniden” ile tiyatroseverlerin karşısına çıktı. 5 episoddan oluşan oyunun 1. episodunun prömiyeri Balat Atatürk Ormanı’ndaki açıkhava sahnesinde yapıldı.

 

Genel sanat yönetmenliğini Murat Daltaban’ın yaptığı Nilüfer Kent Tiyatrosu, pandemi sürecinde kültürel etkinliklere hasret kalan tiyatro tutkunlarını daha fazla bekletmeden perde diyerek çok büyük ve dinamik bir projeyle izleyici karşısına çıktı. 
Mark Ravenhill’in kara komedi oyunlardan oluşan “Vur Yağmala Yeniden”i sahneye koyan Nilüfer Kent Tiyatrosu oyuncuları, tiyatroseverlerle, açık havada, doğanın kalbinde buluştu. İzleyicinin karşısına ‘Aya değil ama çok daha uzaklara gittik!’ mottosuyla çıkan Nilüfer Kent Tiyatrosu, 5 episoddan oluşan “Vur Yağmala Yeniden”in ilk episodunun prömiyerini gerçekleştirdi.
Prömiyer, Nilüfer Belediyesi’nin Balat Atatürk Ormanı’nda yeniden düzenleyerek bir açıkhava sahnesine dönüştürdüğü Ormandaki Kulübe’de yapıldı. Tiyatroseverler, yıldızların altında temiz havada tiyatro izleminin keyfini yaşadı.
Nilüfer Kent Tiyatrosu, çevrisini Ayberk Erkay’ın yaptığı “Vur Yağmala Yeniden”in birinci episodunda, “Dün Bir Olay Meydana Geldi”,  “Kayıp Cennet”  ve  “Cennet Yeniden” isimli oyunları sahneledi. Her episodda bir konuk oyuncunun yer alacağı projede, birinci episodun konuk oyuncusu da Beste Bereket oldu.

Yönetmenliğini Mert Öner’in yaptığı birinci episodun ilk oyunu olan “Dün Bir Olay Meydana Geldi” isimli oyunda Adem Mülazim, Ayşe Gülerman, Barış Ayas, Batuhan Pamukçu, Cihat Temel, Gökhan Kum, İbrahim Ersoylu, Melisa İclâl Yamanarda, Mert Tiryaki, Mesut Özsoy, Oğuzhan Ayaz, Pınar Hande Ağaoğlu ve Zeynep Çelik Küreş rol alıyor. “Kayıp Cennet” oyununda ise Beste Bereket, Gökhan Kum, Mesut Özsoy ve Pınar Hande Ağaoğlu yer aldı. Birinci episodun son oyunu olan “Cennet Yeniden” isimli oyunda ise Barış Ayas, İbrahim Ersoylu ve Oğuzhan Ayaz oynadı.

İzleyicilere farklı bir deneyim yaşatan “Vur Yağlama Yeniden”, ilk gününde büyük alkış aldı. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de oyunun sonunda sahneye çıkarak başta Nilüfer Kent Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Daltaban olmak üzere oyuncuları ve yönetmen Mert Öner’i ayrı ayrı kutladı. Pandemi nedeniyle sanata hasret kalan sanatseverleri tiyatro ile buluşturmanın mutluluğu içinde olduklarını söyleyen Başkan Erdem, “Hem kültür-sanat etkinliklerini, hem de doğanın içinde olmayı o kadar özledik ki, eminim bu buluşmalar hepimize çok iyi gelecek” dedi.
Genel Sanat Yönetmeni Murat Daltaban da büyük bir heyecan içinde olduklarını belirterek,  “Büyük bir anomali döneminden geçiyoruz. Her şey parçalara bölünmüş durumda. Hayatımızdaki akışkanlık, kendi rutinini kaybetmiş durumda ve aslında “Vur Yağmala Yeniden”, bütün bu küresel krizlerin geneline bir bakış getiriyor. Onun için bu oyun tekrar bazı kavramları düşünmemiz için çok önemli bir metin. Bunlar; demokrasi insan hakları, kadın hakları, iklim krizi. Bunlar üzerine tekrar tekrar düşünüp, tecrübe ettiğimiz şeyleri gözden geçirmemiz gerektiğini düşündüğümüz için bu oyunu oynuyoruz.” diye konuştu.
Pandemi sonrası her şeye rağmen bir arada olmanın önemini vurgulayan Daltaban, “Özellikle tiyatroda konuşabilmek, omuz omuza durabilmek önemli. Bu tutkuyla Nilüfer Kent Tiyatrosu’na geldim. Onlarla çalışmaktan çok mutlu oldum” dedi.
Nilüfer’de tiyatro yapmanın, Nilüfer Kent Tiyatrosu’nda çalışmanın gurur verici olduğunu söyleyen oyunun yönetmeni Mert Öner de “Tiyatronun iyileştirici gücüne inanıyoruz” dedi.
Birinci episodun oyunları 25 Ağustos’a kadar toplam 6 defa sahnelenecek, ardından ikinci episodun prömiyeri yapılacak.
Nilüfer Kent Tiyatrosu, “Vur Yağmala Yeniden”in bütün episodları bittiğinde, Kasım ayında da bütün oyunların arka arkaya sahneleneceği, tüm gün sürecek özel gösterimler yapacak.
“Vur Yağlama Yeniden”i izlemek isteyenler bilet.nilufer.bel.tr adresinden biletini alabilir.