haber

Nilüfer olası afetlere hazır

Doğal afetlere hazırlık konusunda örnek çalışmalar gerçekleştiren Nilüfer Belediyesi, yaşanabilecek olası durumlara karşı önlemleri de giderek arttırıyor. Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi, Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonları, mahallelerdeki afet konteynerleri, Afet Bilgi Sistemi ve eğitim çalışmalarıyla kenti, olası afetlere karşı hazırlıyor.


Bu amaçla yapılan önemli çalışmalardan biri de Fethiye Mahallesi’nde hayata geçirilen Nilüfer Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi. Geçen yıl hizmete açılan merkezde, bir yıl  içinde 5 bin kişi eğitim aldı. Nilüfer İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nde, isteyen herkese, Nilüfer Belediyesi Sivil Savunma Amiri Fatih Işık tarafından temel afet bilinci, depremle yaşam, yangın söndürme ve dumanlı alan tahliyesi gibi konularda eğitimler veriliyor. Büyük ilgi gören eğitimlerde katılımcılar bilinçleniyor. Şimdiye kadar yapılan eğitime katılanlar ayrıca, deprem ve duman simülasyon odalarında uygulamalara katılarak yapılması gerekenleri öğrendi.


30 MAHALLEDE AFET KONTEYNERİ


Nilüfer Belediyesi’nin afetler konusunda bir başka çalışması da Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonları. Bu istasyonlara bağlı Afet Takip Merkezi’nde, dünyadaki bütün doğal olaylar anlık izleniyor. Nilüfer Belediyesi ayrıca, olası bir afet anında vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanabileceği konteynerleri de kentin farklı noktalarına konuşlandırdı. Nüfusun yoğun olduğu 30 mahallede taksi durakları yanında bulunan afet konteynerlerinde olası deprem sonrası kullanılacak ekipmanlar hazır halde bekletiliyor.


YER ALTI 24 SAAT MERCEK ALTINDA


2007 yılından buyana yer altındaki hareketleri mercek altına alan Nilüfer Belediyesi,  “Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonları” sayısını da 22’ye çıkardı. 24 saat kesintisiz izlenen istasyon verileriyle depremin yeri ve büyüklüğünü, yer altındaki hareketlenmeleri günler öncesinden belirlenmesi hedefleniyor. Bursa’daki ana fay hattının Nilüfer ayağını 22 istasyonla izlenebilir hale getiren Nilüfer Belediyesi, artık teknik donanımı daha da güçlendirerek büyüklüğü 6’nın üzerindeki yıkıcı depremleri de haftalar öncesinden tahmin etmeyi amaçlıyor. Yıllardır Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) ile işbirliği yapan Nilüfer Belediyesi, Başkan Fuat Agalday ve Jeofizik Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu’dan da teknik destek alıyor. 


BOZBEY: HEDEF GÜVENLİ BİR KENT


Nilüfer Belediyesi olarak, doğal afetlere hazırlıklı ve güvenli bir kent oluşturmak için çaba gösterdiklerini ifade eden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, ilçe genelinde 22 noktada Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonları’nın faaliyette olduğunu belirtti. 30 mahallede afet konteyneri bulunduğunu söyleyen Bozbey, “Mahallelerimizde afete duyarlı gönüllü insanlarımıza eğitimler veriyoruz. Bu konteynerlerimizi, muhtarlarımız, mahalle komitelerimiz ve afet gönüllülerimizin işbirliği içinde kullanmalarını sağlayacağız. Ayrıca Afet Bilgi Sistemi ABİS’i, Türkiye’de ilk kez yaşama geçirdik. Bu sistemde, akıllı harita üzerinde afet sonrası toplanma alanları, geçici iskan/çadır alanları, alternatif yollar, sivil tahliye yolları, afet istasyonlarının yerleri gibi pek çok alan işaretlenmiş durumda. ENABİS Projemiz kapsamında da olası bir afet durumunda, Nilüfer’de yaşayan engelli bireylere adres ve bilgilerinden oluşan verilerimiz sayesinde rahatlıkla ulaşabilmeyi planlıyoruz. Nilüfer İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’ni de geçen yıl hizmete açtık. Olası bir afette kentin koordinasyonu bu binada sağlanacak. Merkezde, deprem-duman yangın simülasyon odalarıyla, bu alanda dünyadaki en son teknolojinin kullanıldığı yöntemlerle, halka afet öncesi, anı ve sonrası ile ilgili eğitimler veriyoruz” dedi.