haber

Nilüfer ve Tokai kardeşliğinin 10. yıl dönümüne renkli kutlama

Karşılıklı bilgi, tecrübe ve deneyimleri paylaşmak ve proje alış verişinde bulunmak için dünyanın çeşitli ülkelerinden kentlerle ‘Kardeş kent’ bağı kuran Nilüfer Belediyesi, Japonya’nın Tokai Belediyesi ile kardeş kent oluşunun 10’uncu yılını bir dizi etkinlikle kutladı. Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nde düzenlenen etkinliklere, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Japonya’nın İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara ile eşi Shizue Ehara, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları ve belediye personeli katıldı. Etkinlikler ilk olarak, Tokai Belediyesi’nin, 2007 yılından bu yana Nilüfer Belediyesi’ne armağan ettiği Japonya’ya özgü eşyalardan oluşan serginin gezilmesiyle başladı. Başkonsolos Norio Ehara, Başkan Mustafa Bozbey ile birlikte sergiyi gezerek, hediye edilen tablo ve kent kültürüne özgü eşyaları incelediler. Daha sonra, Nilüfer Belediyesi Basın Toplantı Odası’nda, Tokai Belediye Başkanı Atsuo Suzuki ile geçmişte personel değişim programıyla Nilüfer Belediyesi’ne gelen Tokai Belediyesi personelinin video mesajları izlendi.

 

Verilen mesajların duygulandırdığını belirten Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Tokai Belediye Başkanı Sayın Atsuo Suzuki’nin ve Tokai-Nilüfer kardeşliğinin en somut projelerinden biri olan personel değişimi programıyla, Nilüfer’de konuk ettiğimiz Tokaili dostlarımızın mesajları bizleri çok onurlandırdı” dedi.

 

Dünyanın iki yanını sevgiyle birbirine bağlayan Tokai-Nilüfer kardeşliğinin 10’uncu yılını gururla ve mutlulukla kutladıklarını ifade eden Başkan Mustafa Bozbey, “Bundan 10 yıl önce, kardeşlik protokolümüzü imzalarken, dostum Suzuki ile birlikte ‘Tarihi bir çınar gibi olalım’ demiştik. 10 yıl sonrasında bu çınarın köklerinin ne kadar sağlam ve dallarının her iki kenti ne kadar kucaklayan ölçüde geniş olduğunu görüyoruz. Çınarımız daha da büyüyecek, gelişecek ve bu kardeşlik daha nice 10 yıllar, yüzyıllar görecek. Sayın Ehara’nın da destekleriyle bu ilişkileri daha da canlı tutacağız ve geliştirmeye devam edeceğiz. Yaşasın Nilüfer-Tokai kardeşliği. Hep birlikte gülümsemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

İki kent arasında kültürel ve sportif iş birliğini büyük bir özveri ve çabayla sürdürdüklerini kaydeden Başkan Bozbey, 10 yıl içinde karşılıklı olarak birçok bilgi ve proje alış verişi yaptıklarını ifade etti. Tokai’de, Nilüfer Parkı ve Çeşmesi ile İznik çinisinden oluşan panoyla Nilüfer’in izlerinin, Tokai’de yaşatıldığını belirten Başkan Bozbey, Nilüfer’de bulunan Japon Parkı’yla birlikte de Japon Kültürü’nün Nilüfer’de yaşatıldığını söyledi.

 

Nilüfer’in, muhteşem bir şehir olduğunu kaydeden Japonya’nın İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara da, iki kent arasındaki ilişkilerin derinleşmesinin, Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkiler için de önem arz ettiğini kaydetti. Başkonsolos Ehara, iki kent arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi noktasında sonsuz destek vereceğini de sözlerine ekledi.

 

Başkonsolos Ehara, “İki kent arasındaki dostluğun simgesi haline gelen Nilüfer’deki Japon Bahçesi’nin, özenle bakım ve yönetiminin yapılmasından dolayı teşekkür ediyorum. Bu alanın seviliyor oluşu, Tokai halkını en mutlu eden konulardan birisidir diye düşünüyorum” dedi.

 

Başkonsolos Norio Ehara, 10 yıl gibi uzun bir süre kardeşlik ilişkilerine liderlik etmesinden dolayı Başkan Mustafa Bozbey’e teşekkür etti. Başkonsolos Ehara, Başkan Mustafa Bozbey’e Tokai’nin dört mevsimini sembolize eden resim çalışmalarını armağan etti. Konuşmaların ardından Nilüfer Belediyesi Halk Evi önündeki Cumhuriyet Meydanı’nda, Japonya’dan gelen ünlü davul grubu Ondekoza, mini bir konser verdi.