haber

Nilüferli kadınlar Sevgi Soysal’ı kızından dinledi

Nilüfer Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Nilüfer’de Kadın Hayata Yakın” etkinliği kapsamında Nilüferli kadınlar bu defa Sevgi Soysal’ın Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu isimli kitabını okuyarak, yazarı yakından tanıma fırsatı buldu. Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü önc, kadınlara Sevgi Soysal’ın Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu isimli kitabını armağan etti, kitapların okunmasının ardından da söyleşi düzenledi. Nilüfer Belediyesi’nin 2018 yılının yazarı olarak seçtiği Sevgi Soysal’ın yazdığı Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu isimli kitap, “Nilüfer’de Kadın Hayata Yakın” etkinliği kapsamında düzenlenen söyleşide ele alındı.


Söyleşiye, Sevgi Soysal’ın kızı Funda Soysal, kardeşi Gönül Öney, yeğeni Aylin Öney Tan konuk oldu.  Gold Düğün Salonu’nda düzenlenen söyleşiye Nilüfer’in çeşitli mahallelerinden de yaklaşık 800 kadın, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi Aysel Okumuş’un yanı sıra Sevgi Soysal’ın Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu’nda kalan yakın arkadaşları Oya Baydar ile İpek Çalışlar da katıldı.


ANNEM KADINLARI HAYATIN EMEKÇİSİ OLARAK GÖRMÜŞ”


Annesinin kadın sorunlarını yakından bilen biri olduğuna dikkat çeken Funda Soysal,  “Annem burada olsaydı çok mutlu olurdu. Ben iki başarılı insanın kızı olarak büyüdüm. Annem 40 yıllık kısa hayatında çok başarılı işlere imza atmış. Annemi kitaplarından tanıdım. O kadınların sorunlarını çok iyi bile ve her fırsatta dile getiren kişiydi. Kadınların farkını ve değerini dillendirmiş sürekli. Bugün  kadın bakış açısı varsa, bunu ülkemizde temsil eden yazarlardan birisidir. O, 40 yaşında ölmeyi kendine yakıştıramamış. Yazmak istediği çok şey varken erken ölmeyi içine sindirememiş. Yayınlanmamış yazı ve mektupları, yaşasaydı onun daha yapacak çok şeyi olduğunu gözler önüne seriyor” dedi.


Sevgi Soysal’ın kardeşi Gönül Öney de çok yönlü bir çocukluk hayatı geçirdiklerini ifade ederek, “Biz kalabalık, 6 kardeşli bir aileydik. Ailede şımartılmadan sorumluluk alarak büyüdük. Gelişen Ankara’da sanata spora önem veren anne babanın çocukları olarak yetiştik. Annem bizi güzel sanatlara yönlendirdi. Hayatımız küçükken cimnastik, müzik, ritmik dansla geçti. Babam daha çok spora önem verdi ve kayak, paten, cimnastik yapmaya yöneltti. Sevgi’nin müthiş bir müzik kabiliyeti vardı. O çok yönlü büyüyen biriydi ve o yüzden başarılı bir yazar oldu” diye konuştu.


Sevgi Soysal’ın yeğeni Aylin Öney Tan da duygusal bir konuşma yaptı. Sevgi Soysal’ın yaşamına farklı yönlerden tanıklık ettiklerini belirten Tan, “ Onun Türkiye’ye hem içeriden hem dışarıdan bakan bir yapısı var. O hep bir ikilem içerisinde var olmuş. O, bulunduğu ortama ve yaşama her zaman dışarıdan bakış getirebilmiş. Kızı Funda onu tanımasa da hayatının izini çok iyi sürdü. Annesinin eserlerini tekrar topluma kazandırdı. Hiç yayınlanmayan yazı ve mektuplarını ortaya çıkardı ve onun bilinmeyen birçok yönünü bize öğretti” diye konuştu.  


BOZBEY:EĞER ÜLKE DEĞİŞECEKSE KADINLAR SAYESİNDE OLACAK


Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de projeye gösterilen ilginin mutluluk verici olduğunu söyleyerek, “1999 yılından bu yana bizim hedefimiz Nilüfer’in eğitim, bilim, kültür, sanat ve spor kenti olmasıydı. Her yerde çocukların spor ve sanat dalıyla uğraşması yönünde tavsiyelerim oluyor. Bunları yaparsak o birey iyi bir insan olacaktır. İşte örnekleri Sevgi Soysal ve ailesi. Bu projemiz büyük ilgiyle devam ediyor. Nilüferli kadınlara bu projemize verdikleri desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Eğer bir kent, şehir, ülke değişecekse siz kadınlar sayesinde değişecek” dedi. Başkan Bozbey, konuklara günün anısına çiçek vererek teşekkür etti. Etkinliğin sonunda yaklaşık 800 kadın, konuklarla kahvaltı yaparak sohbet etme fırsatı buldu.