haber

Öğrenciler röportaj yazarlığını öğreniyor

Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen Yılın Yazarı Yaşar Kemal etkinlikleri atölye çalışmalarıyla devam ediyor. Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi’nde başlayan Celal Başlangıç ile Röportaj Atölyesi’ne katılan öğrenciler, hem Türkiye’nin en büyük anlatıcısı Yaşar Kemal’i yakından tanıyor hem de röportaj tekniklerini öğreniyor. Deneyimli Gazeteci Celal Başlangıç eğitmenliğindeki atölye çalışmalarına Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi, Özlüce Anadolu Lisesi, Hüseyin Özdilek Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri katılıyor.

 

Yaşar Kemal’in Röportaj Yazarlığında 60 Yıl adlı kitabından alıntıların da yapıldığı atölyede Celal Başlangıç, öğrencilere röportaj tekniklerini anlatıyor. Haber,  gerçeğin yansıması, röportajı da gerçeğin derinine inişi olarak tanımlayan Celal Başlangıç “Röportaj, içinde birçok unsuru barındırır. Bilgi, hareket, görüşme, araştırma, belge, fotoğraf, röportajın gerekliliğidir. Betimleme, anlatma, alıntılama, yansıtma ise röportajın özelliklerini oluşturur” dedi.

 

3 liseden toplam 20 öğrencinin katıldığı atölye Mart ayı sonuna kadar Akkılıç Kütüphanesi’nde devam edecek. Teorik eğitimlerin ardından atölye çalışmaları Gölyazı’da da uygulamalı olarak devam edecek.