haber

“Orası” Nazım Hikmet Kültürevi’nde

Nilüferli sanatseverleri birbirinden farklı sergilerle buluşturan Nilüfer Belediyesi, bu kez Mixer Sanat Galerisi’nin hazırladığı yeni mekan ve hikayeleri konu edinen “Orası” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Nazım Hikmet Kültürevi’nin ikinci katında bulanan galeri ve Yeraltı Sanat Galerisi’nde  izlenime sunulan serginin açılışına sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

 

Şehirlerin, sokakların ve yaşam alanlarının insan hafızasında bıraktığı izleri fiziksel ve kurgusal mekanlar üzerinden inceleyen seçkide 33 sanatçının eserleri bulunuyor. Sergide tuval üzerine yağlı boya çalışmalardan videolara kadar bir çok çalışma yer alıyor. Julie Nymann ve Joe Hamilton'ın video işleri geçici mekanların insan psikolojisi üzerindeki etkisini incelerken, Gülşah Bayraktar’ın sahipsiz aile fotoğraflarından yola çıkarak oluşturduğu çalışmaları ise mekânın anılarla beraber silikleştiği kareler olarak karşımıza çıkıyor. “Orası”, mekân ve insan ilişkisine dair güncel bir bakış açısı sunarak günlük manzaralara farklı bir pencereden bakmayı sağlıyor.

 

Bursa’da ilk kez sergi açmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Mixer Sanat Galerisi Kurucusu Hamit Hamutçu, “Genç sanatçıları destekleme amacıyla yola çıktık. Gençlerle yakın çalışarak onlara destek veriyoruz” şeklinde konuştu.

 

“Orası”  isimli sergide  dünyanın önde gelen sanatçılarının eserlerinin bulunduğunu ifade eden Hamutçu, “Yeraltı Sanat Galerisi bölümünde interaktif, enstelasyon ve video çalışmalarından oluşan çalışmalar yer alıyor. Sergi salonunda ise dünyanın önde gelen sanatçıları olan Marc Quinn ve Takashi Murakami’nin tuval ve limited edition dediğimiz iki boyutlu baskılar var. Bursa’daki tüm sanatseverleri bu eserleri görmeye davet ediyorum” dedi.


Sergi, 25 Kasım tarihine kadar izlenime açık kalacak.