haber

“Oyun Engel Tanımaz” projesi Türkiye’yi temsil edecek

Çocukların hayalini kurup tasarladığı ve Nilüfer’de hayata geçirilen “Oyun Engel Tanımaz” projesi uluslararası alanda Türkiye’yi temsil edecek. Nilüfer Kent Konseyi yürütücülüğünde, Nilüfer Belediyesi, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bursa Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa İl Temsilciliği ve ÇEK Özel 3 Mart Azizoğlu İlköğretim Okulu iş birliğiyle geliştirilen, demokrasi ve katılımcılık örneği olan “Oyun Engel Tanımaz” projesi çok sayıda proje arasından en iyi seçildi. 


Uluslararası yarışmada Türkiye’yi temsil edecek projeyi, Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) Çocuk ve Mimarlık Çalışma Programı kapsamında verilen ve Türkiye ayağı Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yürütülen 2016-2017 UIA Çocuk ve Mimarlık Altın Küp Ödülleri’nin ulusal jürisi belirledi. 
Özgen Acar ( Gazeteci, Yazar, Cumhuriyet Gazetesi ), Yrd. Doç. Dr. Mehmet Zafer Akdemir ( Y. Mimar, Yıldız Teknik Üniversitesi ), Doç. Dr. Nuray Bayraktar ( Y. Mimar, Başkent Üniversitesi), Tezcan Karakuş Candan ( Mimar, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı ), Doç. Dr. Esra Şahin Burat ( Y. Mimar, Mersin Üniversitesi ), Doç. Dr. Tülin Şener ( Eğitim Psikolojisi Uzmanı ) ve Doç. Dr. Hikmet Sivri Gökmen’den ( Y. Mimar, Dokuz Eylül Üniversitesi ) oluşan jüri, projeleri Özlem Dengiz Uğur (Mimar) raportörlüğünde inceledi. Bursa’dan “Nilüfer Kent Konseyi’nin “Oyun Engel Tanımaz” projesi jürinin oy birliği ile “Kuruluş Ödülü” kategorisinde seçildi. Proje uluslararası süreçte Türkiye’yi temsil etmek üzere UIA Çocuk ve Mimarlık Çalışma Programı’na gönderildi. 

 

ÇOCUKLAR TASARLADI

 

Engelli bireylerin de hiçbir engelle karşılaşmadan oyun oynayabilecekleri bir park olan “Oyun Engel Tanımaz” projesini, 6’sı engelli toplam 30 çocuk tasarladı. Çocuklar nasıl bir park istediklerini, akademisyenler, meslek odaları ile bir araya gelerek atölye çalışmalarıyla ve eğitimlerle desteklenen bir sürecin sonunda somutlaştırdılar.

 

AMAÇ ÇOCUK VE GENÇLERİ TEŞVİK ETMEK

 

Uluslararası ödül jürisi Nisan 2017 de toplanacak. Uluslararası UIA Çocuk ve Mimarlık Altın Küpler Ödülleri 3-10 Eylül 2017 tarihlerinde, Seul’de yapılacak olan 26. UIA Kongresi'nde (UIA 2017 Seul) sunulacak. Ayrıca kazanan ve övgüye değer bulunan başvurular bu kongredeki UIA Çocuk ve Mimarlık Çalışma Programı sergisi kapsamında sergilenecek. UIA Çocuk ve Mimarlık Çalışma Programı ile mimarlık kültürünün temellerini atarak, okul öncesinden 18 yaşına kadar (18 yaş dahil olmak üzere) çocuk ve gençlerin, mimari tasarımı şekillendiren ve çevreyi oluşturan süreçleri anlamalarına katkıda bulunan bireyleri ve kuruluşları tanımaları, teşvik edilmeleri ve desteklenmeleri amaçlanıyor.