haber

''Özgür olmak'' adlı heykele 4 gün içinde ikinci saldırı

Sanat ve sanatçıya tahammülü olmayanların Nilüfer’de heykellere yönelik saldırıları devam ediyor. 2011 yılında düzenlenen Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu'nda Vietnamlı sanatçı Van Hoang Huynh tarafından yapılan ve Konak Kültürevi önünde sergilenen “Özgür Olmak” isimli  heykele 4 gün içinde ikinci kez saldırı düzenlendi.

 

Konak Kültürevi önünde sergilenen heykele bayramın birinci günü siyah boya ile saldırı düzenlenmişti.  Tüm Türkiye’de büyük tepki toplayan bu saldırının ardından heykel temizlendi. Ancak olayın yankısı daha devam ederken sanat ve sanatçı düşmanları “Özgür Olmak” isimli heykele 4 gün aradan sonra ikinci bir saldırı düzenledi.

 

Daha önce heykele siyah boya ile saldırı düzenleyen saldırganlar bu defa mavi boya ile çirkin emellerini gerçekleştirdi. Aynı heykele iki kez boyalı saldırı düzenlenmesi halkın büyük tepkisine yol açı. Vatandaşlar saldırıyı düzenleyenleri kınadı.

 

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de sanata yönelik bu düşmanca davranışların kabul edilemeyeceğini söyledi. “Özgür Olmak”  isimli heykele 4 gün içinde iki kez saldırı düzenlenmesinin 'El insaf' dedirttiğini kaydeden Bozbey,  “İnsanlıktan nasibini alamamış, sanata ve sanatçıya düşman olan, bir heykele dahi tahammülü olmayan bu zihniyeti tekrar tekrar kınıyorum. Biz her zaman olduğu gibi sanatın ve sanatçının yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.