haber

Prof. Dr. Taneli’den Alzheimer dersi

Nilüfer Belediyesi, çağın korkulan hastalıklarından biri olan Alzheimer hastalığına dikkat çekmek, bu hastalıkla mücadele konusunda bilinç oluşturmak amacıyla seminer düzenledi. 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü kapsamında Konak Kültürevi’nde yapılan seminere Sağlıklı Yaşlanma ve Alzheimer’ı Önleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Bilgen Taneli konuşmacı olarak katıldı. Yoğun ilgi gören seminerde Prof. Dr. Taneli, Alzheimer hastalığıyla ilgili bilinmeyenleri, yapılması gerekenleri ve hastalığın riskini azaltan önlemleri katılımcılarla paylaştı.


Alzheimer hastalığı riskinin, yaş ilerledikçe arttığını belirten Prof. Dr. Taneli, hastalığın, klinik belirtiler ortaya çıkmadan 20 yıl önce başladığını vurguladı. Taneli, “65 yaşındakilerin yüzde 5’i Alzheimer hastasıyken, bu yaştan sonraki her 5 yılda bir, bu risk ikiye katlanarak artış gösterir” dedi. Alzheimer hastalığını önleme stratejileriyle, sağlıklı yaşlanma stratejilerinin büyük ölçüde örtüştüğünü ifade eden Taneli, “Sağlıklı yaşlanma stratejilerini uygulayabilirsek, Alzheimer'ı de öteleyebiliriz. Alzheimer hastalığını önlemek demek, iyileştirmek anlamına gelmiyor. Sadece hastalığın ortaya çıkışını ileriye doğru atıyor. Hastalık 80 yaşında çıkacaksa, bizim bunu 90, 100 yaşlarına öteleyebilmemiz önemli. Yaşlının biyopsikososyal dengesini koruyarak alınacak her önlem, sağlıklı yaşlanmaya ve kişiye de sosyal bakımdan ileri derece destek olacak bir özelliktir” diye konuştu.

 

Alzheimerden korunmanın yolları

Alzheimer hastalığını ilaç dışı önleme yöntemlerini de katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Bilgen Taneli, “Burada genel prensip, zihinsel ve fiziksel aktiviteleri mümkün olduğunca sürdürmektir. İşleyen demir ışıldar prensibini devamlı göz önünde tutmak gerekir. Genel sağlık ve beslenmeye dikkat etmek çok önemli. Zihninizi zinde tutarak, diyet yaparak, fiziksel olarak aktif kalarak, sağlığı düzenli olarak kontrol ettirerek, sosyal yaşama katılarak, kötü alışkanlıklardan kaçınarak ve kafa travmalarından korunarak sağlıklı yaşlanma ve alzheimeri korumuş olacaksınız. Bilişsel egzersiz, yabacı dil öğrenmek, bulmaca ve sudoku çözmek de hastalığı önleyebilir ya da başlangıcını geciktirebilir” dedi. Alzheimer'ın, bunamanın en fazla görülen tipi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bilgen Taneli, dünyada 34 milyon, Türkiye’de de yaklaşık 600 bin kişinin Alzheimer hastası olduğuna dikkat çekti.


En erken belirti bellek kaybı

Alzheimer hastalığının en erken belirtisinin bellek kaybı olduğunun altını çizen Taneli, hafif, orta ve ileri dönemdeki belirtileri de şöyle sıraladı: “Hafif dönemde unutkanlık, alışveriş, araba sürme ve hobilerde sorunlar yaşanırken, kişi depresyona da girebiliyor. Orta dönemde de yakın bellekte bozulmalar oluyor. Kişi, eski olayları hatırlayıp anlatırken, öğle yemeğinde ne yediğini hatırlayamıyor. Bu dönemde amaçsız gezintiler de yaşanabiliyor. İleri dönemdeyse çok sınırlı bir konuşma görülüyor. Günlük yaşam aktivitelerinin bozulduğu bu dönemde, hasta altına idrar ve gaita yapma noktasına gelir.” Hastalığın ilerleme hızında farklılıklar görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Bilgen Taneli, Alzheimer hastalarının ortalama 8 yıl yaşadığını belirtti. Taneli, hastalığın seyrinin tanı anındaki yaşa ve kişinin sağlığını etkileyen diğer faktörlerin olup olmamasına bağlı olduğunu dile getirdi. Diyabetin, Alzheimer riskini ikiye katladığına dikkat çeken Taneli, şişmanlık ve obezitenin beyni etkilediğini belirterek, bu insanlarda da normalden 4 kat fazla risk taşıdığını vurguladı.


Prof. Dr. Bilgen Taneli, Alzheimer hastalığında yaşanan en büyük sorunlardan birinin de bakıcı azlığı olduğunu söyledi. Taneli, katılımcıların merak ettiği soruları da yanıtladı. Seminerin sonunda Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer, Prof. Dr. Bilgen Taneli’ye Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem adına plaket vererek teşekkür etti. Özer, Alzheimer hastalığı konusunda büyük bir ihtiyaca cevap verecek olan Nilüfer Belediyesi Lions & Ercan Dikencik Alzheimer Hasta Konuk Evi’nin yakın zamanda hizmete açılacağını belirtti. Özer, Nilüfer Belediyesi olarak yaşlıların sosyal hayatın içinde aktif bir şekilde yer almalarını sağlayan çalışmalar yaptıklarını da ifade etti.