haber

Sanat kenti Nilüfer’e 3 ‘‘Altın Diploma’’

Yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda başarıya imza atan Nilüfer Çoksesli Korosu, İspanya’nın Calella kentinde düzenlenen uluslararası festivalde kazandığı ödüllerle başarılarına yenilerini ekledi.


Çoksesli Korosu, 22-26 Ekim 2014 tarihleri arasında İspanya’nın Calella şehrinde düzenlenen Canta Al Mar Uluslararası Koro Festival ve Yarışması’ndan da ödülle döndü.


28 ülkeden 62 koronun katıldığı Canta Al Mar Uluslararası Koro Festivali’nin açılış seremonisinde 62 korodan sadece Nilüfer Çoksesli Koro sahne aldı. Şef Zeynep Göknur Yıldız’ın yönettiği Çoksesli Koro açılışta Bir Dalda İki Elma adlı eseri ve festivalin açılış parçası olan Amigos Para Siempre adlı parçayı seslendirerek büyük alkış topladı.

 

Düzenlenen yarışmada Nilüfer Çoksesli Korosu Mix kategoride ve Folk kategoride iki ayrı Altın Diploma ödülünü aldı.  Koro Şefi Zeynep Göknur Yıldız da festivale katılan 62 koro şefi arasından ‘En İyi Şef’ ödülüne layık görüldü.

 

İspanya’dan Türkiye’ye üç ayrı ödülle dönen Nilüfer Çoksesli Korosu’nun başarısı, Nazım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.


Nilüfer Çoksesli Korosu’nun Türkiye’yi, Bursa’yı ve Nilüfer’i uluslararası alanda en iyi şekilde temsil ettiğini belirten Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, koristleri tek tek tebrik etti.  Çoksesli koronun bir anlamda Atatürk’ün mirası olduğunu belirten Başkan Bozbey, “Şimdi, Nilüfer Belediyesi Çok Sesli Korosu olarak, devler liginde, daha 100 yıllık bir geçmişe bile sahip olmayan çok sesli koro kültürümüzle, başarıdan başarıya koşuyoruz. Batı’nın kilise kaynaklı, köklü müzik deneyimi, Türkiye’nin bu genç, ama bir o kadar da yetenekli müzik potasında adeta eriyor. Nilüfer Çok Sesli Korosu’nun karşısında, Batı saygıyla eğiliyor. Bizler de eğilmeliyiz. Bu alandaki literatürlere girdik, davetler alıyoruz,” şeklinde konuştu.

 

Yarışmanın açılış seremonisinde 62 koro arasında yalnızca Nilüfer Çoksesli Korosu’nun sahne aldığını belirten Başkan Bozbey, dokuz yıl önce kurulan koronun sayısız başarılara imza attığını kaydetti. Mustafa Bozbey, “2006 yılında koro şefimiz, sevgili Zeynep Göknur Yıldız’ın ve her biri birer mücevher değerindeki koristlerimizin gözlerindeki ateşi gördük, onlara inandık ve bu oluşuma destek verdik. İyi ki de vermişiz,” dedi.

 

Nilüfer Çoksesli Koro Şefi Göknur Yıldız da belediyenin verdiği destek için Başkan Bozbey’e teşekkür etti. Göknur Yıldız, Türkiye’de koroların ve müzik gruplarının desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Yarışmada seslendirdikleri 8 eserden 7’sinin Türk bestecilere ait olduğunu kaydeden Yıldız, 62 koro arasında ‘Altın Diploma Ödülü’ almanın gururu ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

 

Uluslararası başarılara imza atan Nilüfer Çoksesli Korosu, 22 Aralık’ta Nâzım Hikmet Kültürevi’nde vereceği Yılbaşı Özel Konseri’nde katılımcılara müzik ziyafetinin yanı sıra sürprizler de yapmaya hazırlanıyor.