haber

Şiddet mağduru kadınlara destek hattı

Koronavirüs salgınının giderek yayılmasıyla birlikte yetkililerin “Evde kal” çağrıları üzerine bütün Türkiye’de vatandaşlar zorunlu olmadıkça dışarı çıkmıyor. Ancak Koronavirüs salgınıyla birlikte zaman zaman sokaklarda yaşanan şiddet, sosyal izolasyonla birlikte evlere taşındı. Virüs salgını sürecinde dünyada yapılan araştırmalar, son bir ayda aile içi şiddet ve kadına şiddet olaylarında artış yaşandığını gözler önüne seriyor.

Türkiye'de geçen Mart ayında 29 kadın öldürüldü. “Evden kal” çağrılarının yapıldığı 11 Mart tarihinden 31 Mart tarihine kadar geçen sürede ise 21 kadının hayatına son verildi. Yaşama özgürlüğü elinden alınan bu kadınların büyük çoğunluğu evlerinde öldürüldü. İşte bu nedenle de bu dönemde şiddetle karşı karşıya kalan kadınların ulaşabileceği destek mekanizmalarının varlığı daha önem kazandı.

Nilüfer Belediyesi de bu süreçte virüs salgını boyunca evden çıkamayan, şiddete maruz kalan ya da kalma riski bulunan bütün kadınlara destek olmayı sürdürüyor.

Evde şiddete maruz kalan kadınlar Nilüfer Belediyesi’nin (0224) 452 82 13 numaralı hattından Nilüfer Kadın Dayanışma Merkezi'ni arayarak hukuki, sosyal ve ekonomik hakları konusunda bilgi alabiliyor.

Telefon ederek Nilüfer Belediyesi sosyologlarına ulaşan vatandaşlara barınma, uzaklaştırma veya koruma, adli yardım, psikolojik destek gibi ihtiyaçları ile ilgili neler yapabilecekleri konusunda destek veriliyor.