haber

Şiir Kulesi’nde yılın her günü şiir okunacak

Kültür ve sanatın kenti Nilüfer’de şiir tutkunlarının artık bir buluşma noktası var. Nilüfer Belediyesi, şiiri yaşatmak, herkese sevdirmek amacıyla Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’na Şiir Kulesi yaptı. Şiir dünyasını Türkiye’de temsil eden, aynı zamanda şiirin okunabildiği tek anıt heykel olan Şiir Kulesi, düzenlenen yarışma sonucunda heykeltıraşlar Ertuğ Atlı ve Selçuk Arık tarafından yapıldı. Yılın 365 günü aynı saatte şiirlerin okunacağı Şiir Kulesi, 2. Nilüfer Uluslararası Şiir Festivali kapsamında törenle açıldı. Açılış törenine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcıları, Nilüfer Belediye Meclis Üyeleri, festivalde yer alan şairler ve sanatseverler katıldı.

 

Bozbey: Hayaldi gerçek oldu

Şiir Kulesi’nin kendisini çok heyecanlandıran ve kente yakışacak bir değer olduğunu belirten Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Bir hayaldi gerçek oldu. Kentlerin simgesi vardır. Nilüfer’in de birçok simgesi var ama bir de Şiir Kulesi olsun istedik. Şuna inanıyorum ki sürdürülebilir anlayışı ortaya koyuyorsak birkaç yıl sonra bu kulede herkes şiir okunduğunun farkına varacaktır. Bu da Nilüfer’in dünyada tanınan kent olmasına katkı sağlayacak“ dedi.

 

Her gün şiir okunacak

Şiir Kulesi’nde yılın 365 günü, saat 14.00’te şiir okunacağını ifade eden Bozbey, “Her gün Cumhuriyet Meydanı’ndan çağlayan dizeler, yaşamı adeta durduracak ve dizelerin kanadından yüreklere akacak. Belki burada okunan şiirlerle, insanlığımızı tekrar anımsayacak, duygularımızı tekrar keşfedeceğiz. Belki de yaşama olan tutkumuz, burada, Şiir Kulesi’nde dillendirilen şiirlerle artacak” diye konuştu.

 

Şiir Kulesi’nin açılışını şairler ve heykeltıraşlarla birlikte yapan Başkan Bozbey, kuledeki ilk şiiri de okudu. Nazım Hikmet’in Davet isimli şiirin okuyan Bozbey, kente yeni bir değer kazandıran heykeltıraşlar Ertuğ Atlı ve Selçuk Arık’a da plaket vererek teşekkür etti. Açılışı yapılan Şiir Kulesi’nde konuk şairler Çağla Meknuze, Süreyya Akçay, Serdar Ünver, Gökçenur Çelebioğlu ve Romanya Brailla’dan gelen Lusien Sabados da şiir okudu.

 

Türkiye’de ilk ve tek

Yüksekliği 12 metre olan Şiir Kulesi, şiir dünyasını Türkiye’de temsil eden, aynı zamanda şiirin okunabildiği tek anıt heykel. Kulede, Türk ve dünya şiirinin 25 şairinin fotoğrafları, zemin bölümünde de 600’e yakın Türk şairin isimleri yer alıyor.