Yürütme Kurulu üyeleri, çeşitli okullardan idareci ve öğrencinin katıldığı toplantıda konuşan Başkan Mustafa Bozbey, “Şenliğimiz her yıl olduğu gibi Türk Ulusu’nun iki büyük bayramı olan Ulu Önder Mustafa Kemal’in çocuklara armağan ettiği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile gençlere armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kapsayacak şekilde düzenleniyor. Gururla söylemeliyim ki, Spor Şenliğimiz alanında birçok ilkleri barındıran, örneğine ülkemizde ve yurt dışında rastlanmayan kurumlar arası dayanışmanın üst düzey olduğu bir organizasyon yapısıdır. Nilüfer Spor şenlikleri sportif, sosyal, okul öncesi, özel eğitim, ilköğretim, gençler ve büyükler alanında yaşamın tüm alanlarındaki değerleri içinde barındıran ve atlezimden futbola, badmintondan yüzmeye kadar  23 ayrı branşta heyecanın yaşandığı bir organizasyondur,” dedi.


Şenliklerin amacı ve hedefleri hakkında da bilgi veren Başkan Mustafa Bozbey, “Düzenlediğimiz şenlikle, Nilüfer’in bir spor kenti olmasına katkıda bulunmak, sporun yaşam boyu yapılması gereken bir kültür olduğunu içselleştirmeyi hedefliyoruz. Çocuklarımıza insan sağlığı için temel etkinlik olan spor yapma bilincinin, ömür boyu uygulanacak bir kültür olarak anlaşılmasını da sağlamak istiyoruz. Bir ay boyunca sporun nabzının atacağı Nilüfer’de yabancı ülkelerde bulunan kardeş şehirlerimizden gelen öğrencilerde şenliklere renk katacak. Sporun mücadeleci ruhu ve centilmenliğin ön planda tutulacağı bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum,” diye konuştu.

Nilüfer’den 58 okuldan 15 bini aşkın öğrencinin katılacağı şenliklerde gelecek nesillerin sporla buluşmasının heyecan verici olduğunu ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kaya ise, Türkiye’de örneği olmayan bir organizasyona imza atıldığını vurguladı. Yoğun bir emeğin olduğuna dikkati çeken Kaya, sporu tabana yayarak mücadele ruhunun centilmence şenliklere yansıtılmasının hedeflerinin arasında olduğunu da kaydetti.

22 Nisan Pazartesi günü saat 10:00 da Beşevler Mahallesi’nden Konak Pazar alanına yapılacak olan Nilüfer Şenlik koşusu ile başlayacak şenlikler, 20 Mayıs’ta yapılacak ödül ve kapanış töreni ile sona erecek. Özel Eğitim ve Engelliler Şenliği, Okul Öncesi Eğitim Kurumları Şenliği, Kurumlararası Spor Etkinlikleri, İlkokullar, Ortaokullar, Liseler ve Kardeş kentlerden gelen sporcularla birlikte 15 bin öğrencinin katılacağı 12. Nilüfer Spor Şenliği’ne bu yıl yurt dışından Bulgaristan, Letonya, Polonya, Japonya, Ukrayna, Romanya, Belarus, Macaristan, Azerbaycan ve KKTC, yurt içinden de Çakırlı, Dalyan, Çeltikci, Dinar, Kırklareli, belediyelerinden gelen öğrenciler de şenliğe renk katacak.