haber

Turizm Haftası Gölyazı’da renkli etkinliklerle son buldu

Nilüfer’de Turizm Haftası etkinlikleri Gölyazı'da düzenlenen renkli görüntülerle sona erdi. Nilüfer Belediyesi tarafından bu yıl Gölyazı ve Misi Mahallelerinde çeşitli etkinliklerle kutlanan Turizm Haftası’nın kapanış töreni geniş katılımla oldu.  

Tarihi 2 bin 500 yıl öncesine dayanan Gölyazı Mahallesi’nin önemli değerleri arasında yer alan Ağlayan Çınar’ın bulunduğu meydanda gerçekleştirilen etkinliğe Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyesi Erdal Aktuğ, Uludağ Rotary Kulübü Başkanı Murat Çağlar Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ve Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Bukle Erman katıldı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte Başkan Bozbey, Gölyazı’nın tarihine vurgu yaparak Gölyazı halkının mahalleye sahip çıkması gerektiğini söyledi. Bozbey, “Turizm Haftası tamamlanıyor ama aramızda Gölyazlılılar da var. Gölyazılılar ne olur Gölyazı’ya sahip çıkın. Eğer siz sahip çıkmazsanız birileri gelir sahip çıkar ve siz karşıdan bakarsınız" dedi. 

Gölyazı'da 2 bin 500 yıllık tarihe sahip inanılmaz değerler olduğunu söyleyen Bozbey, kazı çalışmalarında 2 bin 500 yıl öncesinin sosyal dokusunu, kültürel işlerini anlatan nitelikli işlere rastlandığına dikkat çekti.  Kazılarda çıkan tarihi eserleri sergilemek için beklediklerini ifade eden Başkan Bozbey şöyle devam etti: "Bu ülkenin dört bir tarafında inanılmaz güzel tarihi yerlerimiz, arkeolojik değerlerimiz var. Önemli olan bunlara ne kadar sahip çıktığımız. Bunların bana göre yüzde 90’ını kaybettik yüzde 10’unu korumaya çalışıyoruz. Bunları halen daha ganimet olarak değerlendiren zihniyetler var. Aslında bunlar hepimizin ganimeti, kentlerin, mahallelerimizin, ülkemizin ganimetidir bunlar. Bunlara hepimizin sahip çıkma ve koruma sorumluluğu var. Buradaki eserlere önce siz sahip çıkacaksınız, sonra da buraya gelenlere korumasını söyleyeceksiniz. Bu hem burada yaşamanın bir bedelidir, hem de çocuklarımızı, torunlarımızı düşünürsek onlara aktaracağımız en önemli hazinedir.” 

"ÇOCUKLAR CUMHURİYETİMİZİN AYDINLIK GELECEĞİ"

Başkan Bozbey, çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı da kutladı. Alanda konser vermeye hazırlanan Barış İçin Müzik Nilüfer Orkestrası' na da değinen Bozbey, “Işıktepe Mahallesi çocuklarından oluşan ve Barış İçin Müzik Vakfı ve Uludağ Rotary Kulübü’nün desteğiyle kurulan Barış İçin Müzik Nilüfer Orkestrası'nda yer alan çocuklarımız ilk defa ellerine aldıkları enstrümanlarıyla şimdi birer sanatçı gibi güzel müzik yapıyor. Bu çocuklarımız sadece müzik yapmıyor şeflik de öğreniyorlar. İşte Cumhuriyetimizin aydınlık geleceği çocuklarımız" diye konuştu.

KÜLTÜR ELÇİSİNDEN DERS NİTELİĞİNDE KONUŞMA

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in konuşmasının ardından Gölyazı Ünallar İlkokulu 5. Sınıf öğrencisi ve Apollania Kültür Elçisi Sükeyna Pullu da konuşma yaptı. Bütün çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak konuşmasına başlayan Pullu, “Gölyazı’nın taşlı sokaklarında oyun oynayarak büyüyen bir çocuk olarak kendimi çok mutlu hissediyorum. Gölyazı’nın benim ve ailem için ne kadar önemli olduğunu artık anlamaya başladım. Her gün yürüdüğüm bu sokaklarda benden önce de başka çocukların büyüdüğünü ve oyunlar oynadığını biliyorum. Ben artık Apolyont isminin nereden geldiğini, Kız Ada Apolyont Tapınağı'nın nerede olduğunu, Aziz Panteleimon Kilisesi’ni kimlerin yaptığını, köyümüzde bir antik tiyatro olduğunu, hamam, cami ve okulumuz içindeki Yel Değirmeni’ni, Ağlayan Çınarın göz yaşlarını, nilüfer çiçeklerinin güzelliğini, Uluabat Gölü’nün sakinlerinin kimler olduğunu, kısacası ben artık yaşadığım yerin güzelliklerini çok iyi biliyorum. Buraya gelecek misafirlerimiz için yaşım kaç olursa olsun hiç düşünmeden gönüllü olarak rehberlik etmeye hazırım” dedi.  

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Apollania Kültür Elçisi olan Sükeyna Pullu’ya konuşmasının ardından yaşadığı bölgeyi daha iyi araştırması için tablet bilgisayar sözü verdi.

ŞARKILARI BARIŞ İÇİN SESLENDİRDİLER

Konuşmaların ardından Gölyazı Ünallar İlkokulu’nda Nilüfer Belediyesi tarafından gitar eğitimi alan çocuklar gitar dinletisi sundu. İzleyicilerden büyük alkış alan dinletinin ardından Barış İçin Müzik Vakfı, Uludağ Rotary Kulübü ve Nilüfer Belediyesi iş birliğiyle Işıktepe Mahallesi çocuklarından oluşan Barış İçin Müzik Nilüfer Orkestrası sahne alarak Ağlayan Çınar’ın altında unutulmaz bir konsere imza attı. Şefliğini Félix Briceño’nun üstlendiği konserde, miniklerden oluşan Barış için Müzik Nilüfer Orkestrası Beethoven, Mozart ve Carlos Garcia’nın eserlerini seslendirdi. İzleyenlerin ayakta alkışladığı konserin sonunda Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Barış İçin Müzik Nilüfer Orkestrası’nın şefi Felix Briceño’ya katkılarından dolayı plaket verdi.

Nilüfer’de Turizm Haftası kapsamında Gölyazı'da Nefertem Quartet da sahne aldı.