haber

Türmen: Türkiye’nin nereye gittiği 16 Nisan’da belli olacak

Nilüfer Kent Konseyi tarafından “Türkiye Nereye Gidiyor?” konulu panel düzenlendi. Uğur Mumcu Sahnesi’nde gerçekleştirilen panele eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yargıcı ve 24. Dönem CHP Milletvekili Rıza Türmen konuşmacı olarak katıldı. Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp’in açılış konuşmasıyla başlayan panelde Türmen, gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Anayasa ve başkanlık sistemi ile ilgili bilgiler de veren Türmen, “Dünyada başkanlık sistemini başarılı bir şekilde uygulayan tek ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir. Çünkü burada güçler ayrılığı mevcuttur. Bu da, diktatörlük sisteminin var olmasını engelleyen bir durumdur” dedi.

18 maddelik Anayasa değişikliğinin gerekçesinde özgürlük ve demokrasiden bahsedilmediğini kaydeden Türmen, “Fakat istikrardan bol miktarda söz ediliyor. Türkiye’de istikrarsızlığın tek sebebi kutuplaşmadır. Bu kutuplaşma ortadan kalkarsa, Türkiye çok daha istikrarlı bir ülke olacaktır. Ancak başkanlık sistemi, söylenenin tersine kutuplaşmayı artıracak bir sistemdir. Kutuplaşma arttıkça, istikrarsızlık da artacaktır. Yapılan tarafsız araştırmaların sonuçları gösteriyor ki, başkanlık sistemi Türkiye’yi demokrasiden uzaklaştırdığı gibi, Türkiye’nin büyümesine değil, aksine küçülmesine yol açacaktır. Türkiye’nin nereye gittiği, 16 Nisan’da belli olacak” şeklinde konuştu.

İnsanların demokratik bir Türkiye’de yaşama isteği olduğunu ifade eden Türmen şöyle devam etti: “Türkiye’de insanların tek bir ortak paydası var. İnsanlar, baskının ve korkunun olmadığı, özgürlüklerin serbestçe kullanıldığı, bağımsız bir yargı tarafından güvence altına alındığı bir Türkiye istiyor.”

Türmen, panelin sonunda katılımcıların sorularını da yanıtladı. Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi Aysel Okumuş ile Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp de, Rıza Türmen’e plaket teşekkür etti.