haber

"Üç fidan" için anlamlı etkinlik

Nilüfer Kent Konseyi ve 68'liler Birliği Vakfı tarafından organize edilen anma törenine, Deniz Gezmiş'in arkadaşları, bazı siyasiler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Törende konuşan 68’liler Birliği Vakfı Bursa Temsilcisi Betül Kuyucu "Üç özgürlük savaşçısını, üç yiğit devrimciyi, ölümsüzlüğe gidişlerinin 40.yılında saygıyla anıyoruz. Onlar için ölümsüz diyebiliriz. Zira 40 yıl sonra bile hala hafızalarımızda capcanlı duruyorlar. Hala Türk soluna ışık olmayı sürdürüyorlar ve sürdürecekler," diye konuştu.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ise "Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan'a ve bugünün Deniz’lerine selam olsun," diyerek başladığı konuşmasında Deniz Geçmiş ve arkadaşlarının emperyalizme karşı tam bağımsız Türkiye ideali için mücadele ettiğini hatırlattı. "40 yıl sonra bugün Türkiye 60'lı yıllarda olduğundan daha fazla emperyalizme bağımlı hale getirilmiştir. Bugün Denizlerin ne kadar haklı olduğunu, onlara ne kadar çok ihtiyacımız olduğumuzu çok daha iyi anlıyoruz,"diyen Bozbey, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının TCK'nın 146. maddesine göre anayasal düzeni yıkmakla suçlandığını, ancak bugünkü iktidarın meclis eliyle bunu yapmaya çalıştığını kaydetti.

Bugün emeğe, özgürlüğe, eşitliğe, adalete ve tam bağımsızlığa adanan bir gençliğe daha çok ihtiyaç olduğunu vurgulayan Başkan Bozbey, “Çünkü; dinci nesil yetiştireceklerini söyleyenler, eğitimde Cumhuriyet tarihinin en büyük gerici kırılmasını dayatıyor. Hükümetin sanatçılara adeta savaş açtığı bu ülkede sağlıkçılar, işçiler, emekçiler her geçen gün kan kaybediyor. Böyle bir dönemde devrimci bir ruha daha çok ihtiyacımız var,” dedi.

Türk Halk Müziği sanatçısı Hasan Karayol'un yanı sıra, Grup Berfin ve Vedat Yıldırım konserleri ile renklenen etkinlikte ayrıca yönetmenliğini Bahriye Kabayı'nın yaptığı Devrimci Gençlik Köprüsü ve Meltem Öztür'ün hazırladığı Eylül Çocukları isimli belgesel filmlerin gösterimi gerçekleştirildi.

İdamlarının 40. yılında "3 fidan"ın anısına düzenlenen organizasyonda Deniz Gezmiş’in arkadaşlarından Tuncay Çelen, Turgut Ünlü, Hacı Tonak ve Bozkurt Nuhoğlu'nun konuşmaları ise alanı dolduran kalabalığı oldukça duygulandırdı.

Anma etkinliğine katılan gençlerin Deniz Gezmiş’in arkadaşlarıyla bir forum yaptığı gecenin sonunda ise, şafak vakti saatler 05.30’u gösterdiğinde, 40 yıl önce aynı saatlerde kurulan darağacında idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için saygı duruşunda bulunuldu. Anıta karanfiller bırakan Başkan Mustafa Bozbey burada yaptığı konuşmada, “Ülkenin tam bağımsız bir ülke olabilmesi emperyalizme karşı mücadeleden geçer. Bu yüzden bu gençleri çok iyi anlamamız gerekiyor. Etkinliğe katılanlara teşekkür ediyoruz. Her yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da buradayız. Onları anmaya, onların fikirlerini yaymaya devam edeceğiz," dedi.