haber

Ukrayna ile kardeşlik perçinleniyor

Nilüfer Belediyesi, Ukrayna’daki kardeş kenti Nikolayev’le de diğer kardeş belediyelerle olduğu gibi ekonomi, sanayi, ticaret, bilim-teknik, kültür, eğitim, spor, turizm, halk sağlığı ve benzer konularda karşılıklı ve geniş kapsamlı ortak çalışmalar gerçekleştiriyor. Nikolayev Belediye Başkan Yardımcısı Volodymyr Gullyer ve beraberindeki heyetin amacı, Nilüfer’de bir park oluşturarak kardeşlik köprüsünü kalıcı bir anı olarak yaşatmak. Aynı şekilde Nilüfer Belediyesi de Nikolayev’e bir park kazandıracak. 

Aralarında Nikolayev Belediye Başkan Yardımcısı Volodymyr Gullyer’in yanı sıra Mimarlar Odası Başkanı Oleksandr Bondar’ın da bulunduğu teknik heyeti makamında kabul eden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Ukrayna’daki kardeş kentlerinin ülkenin en güzel, en nitelikli ve yaşamaya değer kentlerinden olduğunu belirtti. Nikolayev’e yaptıkları ziyarette kardeş kent ilişkilerinin güçlenmesi adına bu park projesini dile getirdiklerini ifade eden Başkan Bozbey, bu önerinin olumlu karşılanarak, aynı şekilde Nikolayev Parkı’nın da Nilüfer’i süslemesi teklifinin getirildiğini kaydetti. Belirlenen alanlardan seçimin Nikolayev’den gelen konuklar tarafından yapılacağını söyleyen Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey, “Ay sonunda Nikolayev’e yapacağımız ziyarette de biz oradaki park alanını belirleyeceğiz,” diye konuştu. Nikolayev’in bir nehir kenarında, Karadeniz’le de bağlantısı olan, özellikle denizaltı ve gemi sanayi konusunda önemli bir sanayi kenti olduğunu anlatan Başkan Bozney, iki halk arasında önemli bağların olduğunu da anımsattı. 

Nikolayev Belediye Başkan Yardımcısı Volodymyr Gullyer, Belediye Başkanları Chayka Vladimir Dmitriyevia’nın önceden belirlenmiş başka bir programı nedeniyle bu ziyarette bulunamadığını belirtirken, kendisinin sevgi ve selamlarını ilettiğini aktardı.  

Başkan Yardımcısı Volodymyr Gullyer, “Yaklaşık 10 yıl önce bu yola baş koyduk ve şimdi her geçen gün kardeşlik ilişkilerimizin biraz daha ileriye gitmesini memnuniyetle görüyoruz. Şunu da belirtmeliyim ki bugün Nilüfer’i gezerken, tahminlerimizin çok ötesinde bir kentle karşılaştık ve burada yaşıyor olmayı istedik,” dedi. Ardından Başkan Yardımcısı Volodymyr Gullyer, Başkan Bozbey’e dostluklarının anısına Ukrayna stilinde bir gravür armağan etti. Başkan Bozbey de Nikolayevli konuklara çeşitli armağanlar sundu.

Kardeş kentleriyle ortak park projeleri geliştiren Nilüfer Belediyesi Japonya’daki kardeş belediyesi olan Tokai Belediyesi işbirliğiyle Japon Parkı ve Çayevi projesininin yanı sıra, Eğridere Parkı, Dalyan Parkı, Azerbaycan Kardeşlik Parkı gibi parklarına Nikolayev’in yapacağı parkla bir yenisini ekleyecek.