haber

Üniversite öğrencilerinden “Oyunlarla Yaşayanlar”

5. Nilüfer Tiyatro Festivali, farklı tiyatro gruplarını ağırlamaya devam ediyor. Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri de 5. Nilüfer Tiyatro Festivali’nde yer alan topluluklar arasındaydı. Öğrenciler, Oğuz Atay’ın yazdığı tek oyun olan “Oyunlarla Yaşayanlar” ile seyirci karşısına çıktı. Uğur Mumcu Sahnesi’nde sergilenen ve seyircinin de sahnede olduğu oyunda Türkiye'deki aydınların açmazı konu ediliyor. Oyunlarla Yaşayanlar, o güne dek “Okumuş” olarak sürdürdüğü hayatını bir kenara bırakarak, “Öğrenmek-düşünmek-dönüştürmek-önermek-muhalif olmak” yolunda yürümeye başlayan, başka bir deyişle “entelektüel”e dönüşmeye kararlı Coşkun Ermiş'in ironik öyküsünü anlatıyor. Murat Liman’ın yönettiği oyunda öğrenciler performanslarıyla büyük alkış aldı.

 

Othello! Bir İntikam Provası

 

5. Nilüfer Tiyatro Festivali’nde Soğuk Yemek’in sahneye koyduğu Othello! Bir İntikam Provası isimli oyun da tiyatro tutkunları ile buluştu.

 

Prof. Dr. Beliz Güçbilmez’in yazdığı ve yönettiği, İlkay Kayku ve Özgün Çakar sahne aldığı oyun, Konak Kültürevi’nde izleyici ile buluştu. Kadına yönelik şiddet konusunu işleyen oyun, bu meseleyi, iki oyuncu kadının üzerinden hikâye ediyor.


Oyunda, Shakespeare’in “Othello” metnini çalışmak için bir araya gelen iki kadın, Özgün ve İlkay, Narin adlı kadının uğradığı şiddetle yüzleşmek, bunu yaparken de kendi geçmişlerindeki şiddet hikâyelerini hatırlamak zorunda kalırlar.