haber

Vicdan heykelleri Nilüfer’den yükselecek

Bursa’yı ve Nilüfer’i çağdaş heykel sanatıyla buluşturan Nilüfer Belediyesi, 5. Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu’na ev sahipliği yapıyor.

 


Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Hastane Alanı’na kurulan açık hava atölyesinde düzenlenen sempozyumla ilgili basın toplantısında konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “İki yılda bir, Tiyatro Festivali’yle dönüşümlü olarak düzenlediğimiz bu sempozyum, Nilüfer’in kente kattığı önemli bir değer, kent kültürü açısından çok anlamlı bir buluşmadır” dedi.

 

Sempozyum katılımcısı olan sanatçılar, Başkan Yardımcılarından Adil Kayaoğlu ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç’ın da hazır bulunduğu basın toplantısında Bozbey, şimdiye dek düzenlenen sempozyumların ürünü olan eserlerin, dünyanın ve Türkiye’nin önemli heykel sanatçıları tarafından yapıldığını söyledi. Başkan Bozbey, “Heykeller kentimize değer katıyor. Geçmişte bu Sempozyuma katılan, kentimize çok değerli eserler bırakan tüm heykeltıraşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


Nilüfer Belediyesi’nin, kentin tarihine kalıcı izler bıraktığını belirten Başkan Bozbey, “Nilüfer Belediyesi Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu ile Nilüfer ve Bursa çağdaş heykel sanatıyla buluşmayı sürdürüyor. Nilüfer, eğitim, bilim, spor ve kültür-sanat kenti. Çalışmalarımıza bu yönde devam ediyoruz. Bu sempozyum ile Nilüfer, çağdaş heykel sanatıyla da buluşmuştur, buluşmaya da devam edecektir. Sempozyumun ardından ortaya çıkacak olan eserler yine Nilüfer’de bulunan meydanlara, kavşak ve parklara yerleştirilecek” diye konuştu.

 


Türkiye’nin ve yakın coğrafyasının zor bir süreçten geçtiğini vurgulayan Bozbey, “Sağduyuya ve vicdana en çok ihtiyacımız olan günlerden geçiyoruz. Bu nedenle, ana teması ‘vicdan’ olan bu sempozyum, tam da şu günlerde çok anlamlı. İnanıyorum ki, sanatçılarımızın ‘vicdan’a dair yorumları ve bu temelde şekillenen heykeller, önümüze farklı açılımlar sunacak” dedi.

 

Heykel sayısı 48’e yükselecek
Nilüfer Belediyesi’nin 2007 yılından bugüne kadar sempozyum kapsamında dünyanın her yerinden sanatçıları ağırladıklarını belirten Bozbey, “Bu yıl da 10 sanatçımız yaklaşık bir ay boyunca bizlerle olacak. Sempozyumun kente armağan ettiği heykel sayısı ise, bu yıl 7 farklı ülkeden 10 sanatçının katılımıyla 38’den 48’e yükselecek. Ben tüm emeği geçenlere, sanatçılarımıza öncelikle yürekten teşekkür ediyorum. Sanatın yanında yer alarak desteklerini sunan sponsor firmalarımıza da ayrıca teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.


Türkiye’nin önde gelen heykel sanatçılarından ve sempozyumun danışmanı olan Ayhan Yılmaz da, “Çocukların ve gençlerin heykellerle donatılmış parklarda ve alanlarda yetişmesini çok önemsiyorum. Nilüfer’de bu anlamda güzel bir çevre oluşuyor. Güzel bir çevre de insanın ruh sağlığına katkı sunuyor. Katkılarından dolayı Nilüfer Belediye Başkanımız Mustafa Bozbey’e ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

 

Bu yıl ‘Vicdan’ temasıyla gerçekleşecek olan sempozyumda İspanya, Sırbistan, Kostarika, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Güney Kore ve Türkiye’den toplam 10 heykeltıraş mermerlere ruh katacak. FSM’deki Hastane Alanı’nda kurulan açık hava atölyesinde, dileyen herkes eserlerin oluşumunu izleyebilecek ve sanatçılarla sohbet etme imkânı bulacak.

 

5-25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan Nilüfer Belediyesi 5. Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu’na şu sanatçılar katılıyor: Nando Alvarez (İspanya), Nedim Hadziahmetovic (Sırbistan), Ulises Jimenez Obregon (Kostarika), Lyudmyla Mysko (Ukrayna), Marie Seborova (Çek Cumhuriyeti), Radoslav Sultov (Bulgaristan), Ho-Young (Güney Kore); Ayhan Yılmaz, Tolga Yurtözveri, Hanife Yüksel (Türkiye).