haber

Yaşar Kemal'in edebiyat kapısı bu sempozyumda aralanıyor

Yaşar Kemal’in yazın hayatının ele alındığı sempozyum Nâzım Hikmet Kültürevi'nde başladı. İki gün sürecek sempozyumun açılış törenine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban, çok sayıda yazar ve kitap dostları katıldı. Livaneli Orkestrası'nın dinletisi ile başlayan sempozyumun açılış konuşmasını Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey yaptı. Usta yazar Yaşar Kemal’i “Bu topraklarda yetişen en önemli yazar" olarak nitelendiren Başkan Bozbey, “Yılın Yazarı etkinliklerimizin üçüncü yılını, büyük usta Yaşar Kemal’e ayırdık. Yıl boyunca onlarca etkinlikle, binlerce kişiye ulaştık. Bizim açımızdan Yaşar Kemal’e bir yılı adamak büyük onurdu. Türkçenin usta yazarına bir teşekkür borcumuz var" diye konuştu.


Bir yılda 60 etkinlik

Yaşar Kemal’in “Yaşam umutsuzluktan umut üretmektir. İnsan umutsuzluktan umut üreterek bugüne kadar gelmiştir” sözünü aktaran Bozbey,  “Yaşar Kemal, aynı zamanda 'umut' kelimesini de Türkçemize kazandıran isimdir. Yıl boyunca 60’a yakın etkinlikle Yaşar Kemal’i mercek altına aldık, bu oturumlarda 5000’i aşkın okura ulaştık. Röportaj, Yaratıcı Okuma, Yaratıcı Yazma, Karikatür, Resimleme Atölyeleri'nde çocuk ve gençlerimize Yaşar Kemal’i tanıtıldı. Her hafta kütüphanelerimizde Yaşar Kemal ve eserleri öğrencilerimize anlatıldı. “Anılarda Yaşar Kemal”, “Yaşar Kemal’le Edebi Yolcuğumuz”, “Edebiyatta İzler ve Etkilerde Yaşar Kemal”, “Edebiyattan Sinemaya Yaşar Kemal” gibi başlıklarda düzenlenen söyleşilerde usta yazarı dostlarından daha yakından dinleme fırsatı bulduk. Bursa Liselerarası Kitap Kapağı Tasarım Yarışması’na da tam 640 tasarımla başvuruda bulunan liselileri gençlerimiz Yaşar Kemal'e sahip çıktıklarını gösterdiler. Onun  anısına düzenlediğimiz öykü yarışmasına da Türkiye’nin dört bir yanından ve yurtdışından 562 kişi, toplam 1124 öyküyle katıldı. "Dağlar, insanlar, ölüm bile yorulduysa, en güzel şiir barıştır” diyen Yaşar Kemal’in adını “Barış ve Kardeşlik Ormanı”na vererek onu bir nevi ölümsüzleştirmenin yolunu bulmaya çalıştık. Onun doğayı ve insanı kucaklayan anlayışına Nilüfer’den bir selam gönderdik. “Kuşlar da Gitti” romanından ilham alarak kuş gözlem günü düzenledik, eşsiz yazınsal ustalığı ve mücadeleyle geçen yaşamının anısına PTT ile iş birliğiyle yaparak pullar bastırdık. İnanıyorum ki onu okuyan nesillere, tüm bu etkinliklerimizle yenilerini de kazandırdık” dedi.


Özdemir İnce: Yaşar Kemal Türkiye’dir

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in konuşmasının ardından gazeteci, şair ve yazar Özdemir İnce de 25 yıl önce Gösteri Dergisi için kaleme aldığı “Yaşar Kemal Türkiye’dir” adlı yazısı üzerine konuştu. İnce, “Yaşar Kemal hakkında bir kitap olacak kadar yazı yazdım ve bu yazdığım yazılardan biri de “Yaşar Kemal Türkiye’dir”. Yaklaşık 25 yıl önce Yaşar Kemal hakkında yazdıklarımla şimdiki yazdıklarım arasında herhangi bir çelişki yok. Yaşar Kemal öyle bir yazardır ki hiç bir şey yazmasa 50 yıl sonra yazılacak kitaplarla yarışacak durumdadır. Romanları, İnce Memet yahut en son yazdıkları kendi kendilerini yazmaya ve üretmeye devam ediyorlar" diye konuştu.


Yaşar Kemal’e 1986 yılında ‘Masal olmayan masallar’ adı altında bir dizi şiir yazdığını söyleyen Özdemir İnce, ‘Ağacın yarısı yanmış, yarısı yapraklıydı, kanardı yanık gövdesi, yedi denizin ve kırk dağın ardında, bir insan yüzüne bir kapı kapansa, yarısı inler yarısı ağıt yakardı’ dizelerinin yer aldığı şiiri okudu. Nilüfer Belediyesi Kütüphaneler Müdürü Şafak Pala da 2016 yılında gerçekleştirdikleri etkinlikler hakkında katılımcılara bilgi verdi.


Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Onur Bilge Kula, Metin Turan, Adnan Binyazar ve Semih Gümüş'ün katılımı ile Yaşar Kemal'in konu edildiği ilk oturum gerçekleştirildi. Sempozyumun ikinci gününde de farklı disiplinlerden çok sayıda sanatçı, yazar ve akademisyenin katılımı oturumlar düzenlenece