haber

Yazmaya çizmeye oğrencilerle devam

Otuz yılı aşkın süredir çalışmalarını tiyatro, karikatür, çocuk kitapları, roman belgesel sinema gibi farklı alanlarda sürdüren Behiç Ak, çalışmalarından derlediği kişisel karma sergisi açtığı Nâzım Hikmet Kültürevi’nde Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Fakültesi ve Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi öğrencileriyle Yazmaya Çizmeye Devam isimli sergi söyleşisinde buluştu. Sanat hayatını, çalışmalarını ve otuz yıllık tecrübesini gençlere aktaran Behiç Ak, ‘1984 yılından beri oyun yazmak istedim aslında sinema çalışmalarından bağımsız olarak fakat oyunların hiç biri istediğim gibi olmadı. Kimseye okutmadığım senaryolar bir tiyatro olmadığı için hepsini çöpe attım ve bu benim için kendi kendime bir eğitim süreci oldu. En sonunda bir oyun yazmayı başarabildiğimi düşündüm ve uzun uğraşlar sonucunda Bina isimli oyunu yazdım ve o oyunla başladı tiyatro hayatım,” şeklinde konuştu. 

Bursa’nın kültürel ve sosyal yaşamını da değerlendiren Ak, “Yılar boyunca takip ettiğim Bursa ne yazık ki kültürel ve sanatsal anlamada geriye gidiyor. Bursa ölçeğinde iptal edilen festivaller ve organizasyonlar bizleri üzüyor. Aslında Bursa ekonomik ve sosyolojik avantajları ile çok daha iyi yerlerde olmalı. Ancak yeni yeni takip etmeye başladığım Nilüfer Belediyesi’nin kültür ve sanata verdiği değer, gerçekleştirdiği etkinlikler umut verici. Oluşturduğu mekanlar ve desteklediği organizasyonlar oldukça etkileyici,” dedi.

Yazmaya Çizmeye Devam adı altında düzenlenen sergi söyleşisinde Behiç Ak’a Bursalı karikatürist Ahmet Aykanat da eşlik etti. Behiç Ak’ın kişisel karma sergisi 25 Nisan’a kadar Nâzım Hikmet Kültürevi’nde sergilenecek.