haber

Yıldız Savaşları Bursa’da yaşandı

Bursa’daki Star Wars hayranları, kentte ilk kez düzenlenen etkinlikte bir araya geldi. Bursa Alt Kültür Ailesi’nin (BALTA) düzenlediği Star Wars Söyleşisi ve Cosplay Etkinliği,  Nilüfer Belediyesi desteğiyle Nâzım Hikmet Kültürevi’nde düzenlendi. Etkinliğe ayrıca Şenol Heavy Metal Shop, Bursa Rock City Kültür Derneği, Çizman Çizgi Roman Dükkanı ve RedBull destek verdi.


Bu yıl 40. yılına giren Yıldız Savaşları hayranlarının akın ettiği etkinlikte, filmdeki kahramanların kostümleri ile salona gelen Cosplayler, katılımcılara nostaljik anlar yaşattı. Farklı yaş gruplarından Yıldız Savaşları hayranlarının katıldığı söyleşide “Cosplayler”,  film sahnelerini salona taşıdı.

 

Etkinlikte, Star Wars Evreni hakkında söyleşmenin yanı sıra, Jedi ve Sith Felsefeleri hakkında slayt eşliğinde derinlemesine bilgi sahibi olduk. Ayrıca Ateş Çetin Lord Darth Vader hakkında muazzam bilgiler verdi. Daha önce İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde düzenlenen etkinliğin ilk kez Bursa’da gerçekleştirilmesi Yıldız Savaşları meraklıları için de oldukça önemliydi. Etkinliği Bursa’da gerçekleştirerek Cosplay Kültürü daha geniş kitlelere yansıtmayı amaçlayan buluşmada, katılımcılar bu ilgi alanıyla daha da yakınlaştı.


Cosplayler, 501. Lejyon Türkiye’den Ateş Çetin (Darth Vader), Gizem Aysu Özkal (Storm Trooper), Oğuzhan Arslan (Storm Trooper), Oğuzhan Karabacak (Storm Trooper), Umut Mustafa Onur (Darth Nihilus), Togan Yenici (Imperial Crew Member) ve Asi Lejyonu Türkiye’den Iain Maynard –ki kendisi ünlü İskoç oyuncu Ewan McGregor ile aynı soyağacından geliyor- (General Obi-Wan Kenobi) ve Birsen Gizem Özamrak (Generic Jedi/Prenses Leia) etkinliğin konukları oldu. Hayrettin Begeç’in moderatörlüğünü yaptığı soru-cevap söyleşisinin ardından katılımcılar, Cosplayler ile fotoğraf çektirerek ânı ölümsüzleştirdi.