haber

‘Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları ödülleri’ sahiplerini buldu

İlk olarak 2010 yılında düzenlenen Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü'nün dördüncüsü bu yılda tamamlandı.Yılmaz Akkılıç'ın ölüm yıldönümü olan 28 Nisan günü düzenlenen gecede ödüller sahiplerine verildi. 2013 yılında toplam 21 araştırmanın katıldığı yarışmada akademik ve akademi dışı alandan iki başarı ödülü ile akademik alanda bir teşvik ödülü verildi. Yener Akkılıç, Prof. Dr. Hüseyin Savaş Başkaya, Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Prof. Dr. Kayıhan Pala, Doç. Dr. Neslihan Sam ve Hacı Tonak’tan oluşan Seçici Kurul’un değerlendirmesi sonucu, 'Akademik alan'daki başarı ödülüne Fahri Yıldırım'a ait "14. Yüzyıldan Cumhuriyet Dönemine Kadar Yabancı Seyyahların Gözünden Bursa İlindeki Mimari Eserler" adlı doktora tezi layık görüldü. Aynı alandaki teşvik ödülü ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Fevzi Çakmak'ın "Bursa Yerelinde Cumhuriyet Halk Partisi (1946-1960)" başlıklı doktora tezine verildi.

‘Akademi dışı alanlar’ kategorisinde ise Ozan Kaplanoğlu ve Raif Kaplanoğlu'nun "Bursa Göç Tarihi” başlıklı çalışması başarı ödülüne layık bulundu.
Araştırmacılardan başarı ödülü sahipleri 4 bin ve teşvik ödülü sahibi de 2 bin TL para ödülü verildi.

Geceye katılan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Bu ödüllerin 4’üncüsü  için toplandığımız çatı altında, Yılmaz Ağabey’in bizi aydınlatan varlığını yürekten hissediyoruz. Çünkü, bildiğiniz gibi, Yılmaz Akkılıç, ömrü boyunca biriktirdiği belgeleri, fotoğrafları, el yazmalarını ve kitaplarını bağışlayarak Nilüfer-Akkılıç Kütüphanesi’nin kurulmasında önemli bir rol üstlenmişti. Hayatı boyunca bilimsel düşünce ve araştırma kültürünü önemseyip yaygınlaştırmaya çalışmış, Bursa araştırmalarına önem vermiş, hayatının her aşamasında bilginin ve öğrenmenin değerini vurgulamış bir insandı. Bizler de O’nun adını ve değerlerini yaşatmak ve Yılmaz Akkılıç’ın düşünsel mirasına sahip çıkmak için 4 yıl önce,“araştırmacılığı” teşvik edecek bir gelenek başlattık,” dedi.