haber

Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü’nü Arın ve Bilgin aldı

Bursa’da kültürel ve düşünsel yaşama önemli katkıları bulunan araştırmacı-yazar ve gazeteci Yılmaz Akkılıç adına Nilüfer Belediyesi’nin, Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) ile birlikte düzenlediği “Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü” bu yıl da törenle sahiplerine verildi.


Prof. Dr. Saime Yüceer,  Prof. Dr. Feza Karaer, Doç. Dr. Neslihan Sam, Doç, Dr. Tülin Vural Aslan, Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Pala, Yener Akkılıç ve Hacı Tonak’tan oluşan Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü Seçici Kurulu’nun yaptığı değerlendirme sonucunda  “Doktora” kategorisinde Sebla Arın’ın, “Yüksek lisans” kategorisinde de Elif Acar Bilgin’in yapıtları ödüle değer görüldü. Arın ve Bilgin ödüllerini, Akkılıç Kütüphanesi’nde düzenlenen törende aldı.


Törene, Nilüfer Belediye Başkan Vekili Meral Altuntaş, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları Bukle Erman, Adil Kayaoğlu, CHP Bursa Milletvekilleri Erkan Aydın, Orhan Sarıbal, CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, Yılmaz Akkılıç’ın ailesi ve gazeteci dostları katıldı.


Törende konuşan Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Meral Altuntaş, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey adına emeği geçenleri kutladı. Ödülün bu yılki sahiplerini bilim adına, aydınlık bir gelecek adına yürekten kutladığını belirten Altuntaş, “Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü Seçici Kurulu’na da titiz değerlendirmeleri için teşekkür ediyorum. Bugün ayrıca, bu buluşmayı taçlandıran, belleklerimizi tazeleyen ve bizleri anılara doğru götüren Akkılıç Sergisi ve Anı Odası’nın da açılışı, Nilüferimiz için önemli bir kazanımdır. Emeği geçen, katkıda bulunan tüm isimleri bu özel köşeyi bizlere kazandırdıkları için çok teşekkür ediyorum” dedi.


“HERKES İÇİN YOL GÖSTERİCİYDİ”

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı da Yılmaz Akkılıç’ı, örnek aldığı büyük bir isim olarak hatırladığını belirterek, “Yılmaz Akkılıç, duru kalemi ve kararlı duruşuyla yalnız gazeteciler için değil, toplumun her kesimi için yol göstericiydi. Emekten yana, dava insanı bir devrimciydi. Emek ve sabırla yoğurup Bursa’ya sunduğu yapıtları bu duruşunun en önemli kanıtıydı. Bu yarışmayla Bursa’ya yeni yapıtlar kazandırmaya devam ediyoruz. Gözün arkada kalmasın Yılmaz Akkılıç” diye konuştu.


CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir ve Akkılıç Kütüphanesi Yönetim Kurulu Başkanı Yener Akkılıç da, Yılmaz Akkılıç’ın, başta yapıtları olmak üzere birçok anlamda topluma önemli katkılarda bulunduğuna dikkat çektiler. Konuşmaların ardından ödüle değer görülen yapıtların sahiplerine ödülleri verildi.  “Çocuklara Yönelik Yapılı Çevre Eğitimi: Bursa İçin Katılımcı Bir Model” başlıklı doktora tezinin sahibi İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Sebla Arın’a ödülünü, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı verdi.


“19.YY Endüstri Yapılarının Kültürel Miras Olarak Değerlendirilmesi: Trilye’de Zeytinyağı Fabrikası Restorasyon Projesi” başlıklı yüksek lisans tezini hazırlayan Uludağ Üniversitesi’nden Elif Acar Bilgin de ödülünü CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın elinden aldı. Ödül töreninin ardından Akkılıç Sergisi ve Anı Odası’nın da açılışı yapıldı. “Doğrunun peşinde bir ömür Yılmaz Akkılıç” isimli sergide usta kalemin biyografisi, mesleki kimlikleri, fotoğrafları izlenime açıldı. Anı Odası’nda da Akkılıç’ın daktilosu, kitapları, kalemleri, plaketleri gibi  meslek yaşamında kullandığı özel eşyaları yer alıyor.