haber

Yüz Yıllık Söz" Canlı Okuma Performansı Eşsiz Bir Deneyim Sunacak

Nilüfer Belediyesi Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamaları kapsamında  gerçekleşecek, Murat Daltaban’ın tasarlayıp yönettiği  “Yüz Yıllık Söz” performansı ile sanatseverleri eşsiz bir deneyime davet ediyor.

 

Nilüfer Belediyesi Cumhuriyetin 100. Yıl kutlamalarına hız kesmeden devam ediyor. Nilüfer Kent Tiyatrosu, Genel Sanat Yönetmeni Murat Daltaban tarafından tasarlanan ve yönetilen “yüz yıllık SÖZ” isimli canlı okuma performansı, Cumhuriyet döneminde yazılmış romanlardan seçilen 100 Romanın, Türkiye’nin tüm tiyatro okulları ve konservatuvarlarından davet edilen 100 tiyatro öğrencisi tarafından bir gün içinde, tek bir solukta okunmasıyla gerçekleşecek. Bu yüzüncü yıla özel tasarlanan etkileyici Performans, 12 Kasım Pazar günü Balat Atatürk Ormanı’nda NKT’ye ait ORMANDAKİ KULÜBE’de gerçekleşecek, Performans saat 13.00’de tüm romanların aynı anda okunması ile başlayacak. Bu uzun soluklu performansı deneyimlemek isteyen herkes,  başlangıç saatinden itibaren diledikleri zaman katılım gösterebilir.   

Performansın tasarımcısı Murat Daltaban tarafından oluşturulan 100 Romanlık seçki ile bir “yüz yıllık SÖZ” kütüphanesi oluşturuluyor. Bir araya getirilen 100 Romanlık seçkiden oluşan “yüz yıllık SÖZ” kütüphanesi, özellikle kadın yazarların sayısının fazla olmasıyla dikkat çekiyor. Cumhuriyetimizin 100.yılında, NKT bu kapsayıcı performans ile Türkiye'nin her yerindeki tiyatro okullarından 100 öğrenciyi buluşturuyor ve bir eserin parçası haline getiriyor. “yüz yıllık SÖZ” performansı içerisinde yer alan tüm tiyatro öğrencilerinin, yaklaşık 40 kişiden oluşan Nilüfer Kent Tiyatrosu performans yürütücü ekibinin ve izlemek için alanda bulunan seyircilerin o gün göstereceği yüksek kondisyon, direnç ve mücadelesine de bağlı olarak tüm kitapların tamamının okunması ile tamamlanacak.

Performansın tasarımcısı Murat Daltaban, “yüz yıllık SÖZ” Performansını şöyle tarif ediyor; “Performans sanatı, sanatçının bedenini ve varlığını kullanarak yapılan canlı sanat eseridir. Sanatçılar izleyicinin önünde doğrudan eyleme geçerek, zaman ve mekânın sınırlarını zorlayan etkileşimli bir deneyim sunar, geleneksel sanat anlayışının ötesine geçerek, izleyiciyle doğrudan iletişime geçer ve onların duygu ve düşüncelerini harekete geçirir. Edebiyat ise roman kahramanları aracılığıyla dönemin tarihi, sosyolojisi ve psikolojisi konusunda bizi bilgilendirir ve bu sayede geçmişi daha iyi anlamamızı sağlar.

Bu performans, izleyicilerine sanat, tarih ve sosyoloji açısından zengin bir deneyim sunmayı ve romanların içinde yaşayan karakterlerin dünyasına adım atmalarını hedefliyor.

Performans sanatçılarının, konservatuvar öğrencilerinden seçilmesi, onların birbiriyle sanatsal ilişkisi ve bir sanatçı olarak sanat eserlerini gelecek nesillere taşıma görevlerini vurguluyor. Açık havada, pastoral bir mekanda gerçekleştirilecek olan performans, hikaye anlatıcılığının kökenindeki doğa-insan ilişkisinden güç alıyor.

“yüz yıllık SÖZ” performansı, Cumhuriyet dönemi 100 romancının eserlerini, sanatçıların eliyle yazılmış “gerçek” tarihi bugünün genç sanatçılarıyla bir araya getirecek, eserleri gençler aracılığıyla topluma emanet edecek, açık havada ve zamana karşı bir mücadele ile sürecek, nefes alan, yaşayan, güçlü bir performans olacak. ”

Gençler eliyle, gelecek yüzyıla aktarılan bir emanet ve bir hediye niteliğinde olan “yüz yıllık SÖZ” performansı, 12 Kasım Pazar günü saat 13.00’de Balat Atatürk Ormanı’nda ORMANDAKİ KULÜBE’de başlayacak. Bu arşivlik deneyimi kaçırmak istemeyen bütün sanatseverler etkinliğe ücretsiz olarak katılabilir. Ayrıntılı bilgi ve program detayları için Nilüfer Kent Tiyatrosu ve Nilüfer Belediyesi sosyal medya hesapları takip edilebilir.